2016’da Twitter’da ne konuşuldu?

Kimola 2016 yılı Twitter Türkiye Trend Topic'lerini MediaCat için analiz etti. Sarsıcı olaylara sahne olan 2016'nın Twitter'a bıraktığı miras karşınızda.

04.01.2017 - 11:52 | MediaCat

Twitter

2016 yılı Türkiye için gerek siyasi gerek toplumsal olarak oldukça çalkantılı ve yoğun bir gündemle geçti. Bu durum sosyal medyaya da kaçınılmaz olarak yansıdı. Yıl boyunca Twitter Türkiye Trending Topic’lerine üretilen içerik adedi 185 milyon 296 bin 112 oldu.

Twitter gündemini en çok meşgul eden konu kategorisi, yıllık konuşmaların yüzde 26’sını kaplayan “politika” oldu. Politika, özellikle 15 Temmuz’un ardından yaşanan gelişmelerin ışığında o tarihten sonra yıl sonuna kadar en baskın konu içeriğiydi. Siyasetin Twitter’daki gündemini takip eden, “televizyon yayınları” ve “spor” oldu. 2016’nın hafızalarda hiç de hoş yer etmemesine neden olan terör olayları, “terör” başlığının “gündelik konuşmalar”ın ardından en çok konuşulan beşinci gündem maddesi olmasına sebep oldu.

2016'da Twitter'da ne konuşuldu?

Trending Topic Top 20

Yıl boyunca en çok TT olan içeriklere geldiğimizde, karşımıza “gündelik konuşmalar”ın ağır bastığı bir tablo çıkıyor. İstisnasız her cuma Trending Topic listesine giren “hayırlı cumalar” ve aynı kategoride yer alan “mutlu pazarlar”, ülkece Twitter aracılığıyla pek de mutlu geçemediğimiz 2016’ya dair verdiğimiz bir mesaj gibi okunabilir. Zira “terör” ve “politika” kategorileri 2016’da en çok TT olan 20 başlıkta dörder trending topic’le yer alıyor.

Vefatı tüm Türkiye’yi üzen, Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Tarık Akan; dava süreci, tutukluluk dönemi hatta kurşunlanmasıyla sıklıkla 2016’da gündeme gelen Can Dündar ve yıl içinde Türkiye A Milli Futbol Takımı vesilesiyle adını fazlasıyla duyduğumuz genç futbolcu Emre Mor ise en çok TT olan 20 başlıkta rastladığımız bireyler olarak karşımızda.

2016'da Twitter'da ne konuşuldu?

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.