2014’teki favorilerim

2014'te kendi adıma bir numaralı iş kesinlikle Çin'den gelendi. Şangay General Motors/Buick ve ajansları Lowe Şangay neredeyse imkânsız bir şeyi başardı: yeni ve kuvvetli bir yol güvenliği mesajı iletmek.
04.01.2015 - 14:08

Harvey Nichols – Sorry I Spent It On Myself

Britanyalı ajans adam&eveDDB’nin elinden çıkan Harvey Nichols’ın ödüle doymayan #SpendItOnYourself kampanyası mizahı, kullanımının en zor olduğu kategorilerden perakendede oldukça başarılı şekilde kullandı.

Cesur ve tabiri caizse bıyık altından gülen fikir, tüketicileri hediye alacakları zaman düşük bütçeli tercihler yapmaya çağırıyor; bu sayede kendilerine daha fazla harcama yapma imkânı kalacağını hatırlatıyordu. Kampanyanın fikri, “Kusura bakma, kendime harcadım” online ve offline tüm mecralarda ustaca işlenmişti. Dahası mecralardaki iletişimin devamlılığını sağlayan hediyelik eşya serisi (ki seride lavabo tıkacı, ataş ve bir avuç “otantik” kum gibi ürünler vardı) öylesine büyük bir buzz yaratmıştı ki, hediyelik kürdanlar saatler içinde, geri kalan 26 bin düşük ücretli hediyelik eşya da yalnızca üç gün içinde tükenmişti.

British Airways – The Magic Of Flying

British Airways ve OgilvyOne, The Magic Of Flying’le dijital açıkhava ünitelerinin yaratıcı kullanımı kavramını dönüştürmeyi başardı. Kampanya için hazırlanan dijital billboard’lar Londra semalarında uçan uçakları işaret eden çocuklarla birlikte ilgili uçuşun sefer bilgilerini de yansıtıyordu.

Bu, uçmanın büyüsü üzerine basit ancak karmaşık bir teknik altyapı gerektiren bir fikirdi. Billboard’ların yakınındaki binalardan biri uçakların transponder’ından uçuş bilgilerini almak için kurulan antenlerle donatılmıştı. Bu sayede uçaklar spesifik bir alana girdiklerinde antene belirli bir mesaj gönderiyor ve billboard’lar görüntülemeye başlıyordu. Aynı zamanda bulut yüksekliğinin takip edildiği kampanyada gösterimler, uçaklar ancak gözle görülebilir durumda olduğunda devreye giriyordu.

Buick – Human Traffic Sign

İki kampanyayı da oldukça beğendimse de 2014’te kendi adıma bir numaralı iş kesinlikle Çin’den gelendi. Şangay General Motors/ Buick ve ajansları Lowe Şangay neredeyse imkânsız bir şeyi başardı: yeni ve kuvvetli bir yol güvenliği mesajı iletmek.

Buick - Human Traffic Sign

Dikkatsiz sürücülerin hataları nedeniyle yaralanan ve sakat kalan gerçek insanlara yer verilen reklam filminin “oyuncuları”, ellerinde geçirdikleri kaza sırasında sürücülerin görmezden geldikleri trafik işaretlerini tutuyorlardı. Filmin mesajı ise netti: “O işaretler süs değil.”

Yılın en kötü işleri mi… Her zaman olduğu gibi, reklamcılığın en temel işlevini yerine getiremeyenlerdi: dikkat çekemeyenler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.