2015’e girerken

2014, otomotiv, inşaat, finans ve en başta GSM gibi lokomotif oyuncuların beklenenden düşük yatırım seviyeleriyle geçtikleri bir geçiş yılı gibiydi. 2015 bu kategorilerin agresif geri dönüşüne sahne olabilir. 2014'te sessizleşen GSM rekabetinde, 2015'te daha yoğun günler görebiliriz.
03.01.2015 - 15:22

2015’te kristal küremiz neler söylüyor? FED kaynaklı küresel likidite desteğinin sona ermesi, petrol fiyatlarında aşağı yönlü gidiş ve Euro’nun zayıflama trendine girmesi önümüzdeki dönemde global pazarları etkileyecek önemli faktörler olacak. BRIC ülkelerinin dinamizmi bugüne kadar önemli bir faktördü. Ama Rusya’daki kriz, Brezilya’da ve Çin’de beklentilerin altında giden büyüme oranları bu bölgelerdeki performansın düşmesini beraberinde getiriyor. Brezilya’da reklam yatırımlarında 2015 büyüme tahminlerinin yüzde 8’den yüzde 3,7’ye çekilmiş olması bu konuda verilebilecek örneklerden biri olabilir. Zayıflayan BRIC bölgesinde sağlam kalan ülke yüzde 15,7 büyüme tahminiyle Hindistan olacak.

Buna karşın ABD ve İngiltere için biraz daha iyimser bir resimden bahsediliyor. Bu ülkelerde TV ve dijital odaklı bir yıl daha geçirilmesi bekleniyor. TV reklam yatırımlarındaki büyüme tahminleri ABD’de yüzde 2,3, İngiltere’de yüzde 3,2 iken; dijital dünyaya yapılan yatırımların ABD’de yüzde 15,7, İngiltere’de yüzde 12,7 artacağı hesaplanıyor. Bu büyüklük ve olgunluktaki pazarlarda kolay kolay rastlanmayacak rakamlar ve büyüme tahminleri ağırlıkla mobil dünyanın artan önemi ve e-ticaret odaklı reklam yatırımlarından gelecek.

Bizim cephemizde 2014, reklam pastasının öngörülenden daha az büyüdüğü bir yıl olarak kayıtlara geçti. Sene başındaki yüzde 10’a kıyasla yılda toplam yüzde 5-6 gibi bir büyüme ile bitirecek gibi gözüküyoruz.

Buna rağmen orta vadeye bakışımızda bir değişiklik yok. 2015’teki yüzde 10-12 bandında büyüme beklentisiyle birlikte sonrasındaki 5 senede ortalama yıllık yüzde 15 gibi bir büyüme trendini yakalamamız hayal değil.

2015 özelinde, geçen seneye göre yıla daha dinamik bir giriş bekleyebiliriz. İkinci çeyrekteki yoğun iletişim trafiğinden kaçmak isteyen bir grup reklamveren, ilk üç ayda geçen seneye göre daha tempolu bir resim çizebiliir. Zira Nisan ayından başlayarak hızla tırmanan bir yatırım trafiği bizi bekleyecek. Geleneksel “sezonluk” oyuncuların Nisan başından itibaren yoğun bir giriş yapmaları doğal karşılanabilir. Bu sene açılışı biraz öne çekmeleri muhtemel -zira Mayıs ayının ikinci yarısındaki Autoshow, bu sene otomotiv sektörüne hiç olmadığı kadar hareketli günler yaşatacak. Mayıs’ın ikinci yarısında seçim kampanyalarının yoğunlaşması yatırımlarda zirveyi beraberinde getirecek. Her ne kadar eski yıllar kadar yoğun olmasa da, seçimin hemen ardından Ramazan kampanyaları da sahne alacak.

Temmuz ve Ağustos aylarını ikinci çeyreğin kalabalığından kaçan FMCG markaları domine etse de, yılın ikinci yarısında -özellikle Eylül ve sonrasında bu seneye göre daha hareketli bir pazar beklemek mümkün.

Her şey bir yana 2014, otomotiv, inşaat, finans ve en başta GSM gibi lokomotif oyuncuların beklenenden düşük yatırım seviyeleriyle geçtikleri bir geçiş yılı gibiydi. 2015 bu kategorilerin agresif geri dönüşüne sahne olabilir. 2014’te sessizleşen GSM rekabetinde, 2015’te daha yoğun günler görebiliriz.

Mecra bazında kırılımda genel olarak değişen bir şey olmayacak. Global trendlere paralel olarak, dijital dünyadaki yatırımlar bizde de payını artırmaya devam edecek. Özellikle “programmatic” dünyada ve “online video”da yükselen trendin devamı şaşırtıcı olmayacak. E-ticaretin de hızla büyümesi yatırımlardaki artışı besleyecek. Bu konularda 2013 ve 2014’ü iyi değerlendiren ve önümüzdeki seneler için yol haritasını belirleyen markalar bir adım önde olmaya devam edecekler.

Sosyal medyadaki “like” ve “follower” rüzgarları şükür ki dinmiş gözüküyor. “Facebook’ta ne yapmalıyım”, “Instagram popülaritesini artırıyor mu” gibi soruların daha geri planda kaldığı ve markaların “içerik yönetimi” konusunun odağa alındığı bir döneme giriliyor. 2015’te markaların bu konuyu gündemlerine alacakları ve ekosistemlerini tekrar gözden geçireceklerinin sinyalleri geliyor.

Kısacası 2015, yeni dünyaya adaptasyonumuzda bir adım daha ileriye gideceğimiz bir yıl olacak gibi gözüküyor.

Sağlık ve mutluluk dolu bir yıl dileklerimle.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.