2013’ün özür dileten reklamları

Markaların özür dilemek zorunda kaldıkları reklamlar dizisi.

13.12.2013 - 10:04 | Alev Kaynak

Ford'dan reklam özrü

Markaların tek bir tema etrafında pazarlama faaliyetlerini örgütledikleri ‘kampanyalar devri’ tarihe karışıyor; artık tüketicilerinin sadakatini kazanabilmek adına yılın 365 günü 24 saat onlarla etkileşim içinde oldukları diyalog devri revaçta. Bu da her an her yerde olan markaların daha kırılgan ve eleştirilerin açık hedefi olmalarını beraberinde getiriyor.

Siyasi doğruculuğun sınırları genişledikçe, bazı kareler fazla homofobik, bazısı fazla cinsiyetçi, ırkçı ya da basitçe hatalı bulunabiliyor. 2013 yılı da bu bağlamda AT&T ya da Unilever gibi büyük firmaların bile talihsiz iletişim stratejilerine sahne oldu. İşte onlardan bazıları…

10. Unilever

Unilever‘in margarin markası Flora için geçtiğimiz Eylül ayında hazırlanan reklamda, üzerinde ‘Baba, ben eşcinselim’ yazan bir kurşun bir kalbi hedef alıyor ve ‘Bugün güçlü bir kalbe ihtiyacınız var’ sloganı yer alıyordu. Güney Afrika, Lowe & Partners ajansı tarafından yaratılan bu reklama onay vermediğini belirten FMCG devi, reklamın gösterimini iptal ederek özür dilemek zorunda kalmıştı.

Unilever'e özür dileten reklam

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz. Kaynak: Business Insider

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.