2013’te reklama 518 milyar dolar harcanacak

2013'te küresel reklam harcamalarının yüzde 3,9 oranında artacağı tahmin ediliyor.

10.05.2013 - 14:54 | MediaCat

Reklam harcamaları 2013'te 518 milyar dolara ulaşacak

ZenithOptimedia, 2013 yılında küresel reklam harcamalarının yüzde 3,9 oranında artarak yıl sonunda 518 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Ajansın duyurusunda 2013 yılında gerçekleşecek büyümenin, ortalama yüzde 8,2 büyüme oranını yakalaması beklenen ‘Yükselen Pazarlar’ tarafından domine edileceği ifade ediliyor. Duyuruda, avro bölgesi krizinin etkisiyle ‘Doygun Pazarlar’ın büyüme oranının yüzde 1,8’de kalacağı tahminine de yer veriliyor. Ajans, önümüzdeki iki yılda hem doygun hem de yükselen pazarlarda büyümenin artmasını, 2015 yılında sırasıyla yüzde 9,4 ve yüzde 3,5’e ulaşmasını bekliyor.

Büyümenin itici gücü internet reklamcılığı

İnternet reklamcılığının mecraya göre harcamalardaki en büyük artışı sağladığını söyleyen ajans, internetin 2013 yılında yüzde 14,4, geleneksel medyanın ise yüzde 1,6 büyümesini öngörüyor.

“Online reklam harcamaları, 2015’te basılı reklam harcamalarını geçecek”

ZenithOptimedia, internet reklamcılığı alanında en hızlı büyüyen aracın yıllık yüzde 20 büyüme ile görsel sunum olduğuna dikkat çekiyor. Ajansa göre bu da, her ikisi de yılda yaklaşık yüzde 30 büyüyen online video ve sosyal medya reklamlarındaki hızlı yükseliş ile destekleniyor. Ayrıca, arama motorlarındaki sürekli gelişim, sponsor bağlantılarında sağlıklı bir büyüme yaşanmasına katkı sunuyor.

Ajans, sponsor bağlantıların kullanımının 2015’e kadar yılda yüzde 13 artacağı öngörüsünde bulunuyor. İnternet reklamcılığındaki artışın çoğu basılı reklamın zararına olduğunu söyleyen ZenithOptimedia, internet reklamcılığının reklam pazarındaki payının 2012’deki yüzde 18,0’dan 2015’te yüzde 23,4’e yükseleceğini, gazete ve dergilerin payının ise yılda ortalama yüzde 1-2 oranında azalmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Ajansın duyurusunda ayrıca, 2015 itibariyle online reklam harcamalarının basılı reklamları geçeceği görüşüne de yer veriliyor.

Küresel ilk 10 sıralamasındaki değişimler

ZenithOptimedia 2012 ile 2015 yılları arasında en büyük on reklam pazarında bazı değişiklikler olacağını öngörüyor. Ajans ABD, Japonya, Çin ve Almanya’nın ilk dörtteki yerlerini koruyacaklarını, Avustralya ve Güney Kore’nin sırasıyla sekizinci ve onuncu pozisyonlarını koruyacaklarına inanıyor. Ajansa göre Birleşik Krallık beşincilikten altıncılığa, Fransa yedincilikten dokuzunculuğa düşecek; Kanada ise ilk onun dışına kalacak. Brezilya beşinciliğe yükselirken, Rusya ise onbirinci sıradan yedinci sıraya doğru çıkış yapacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.