MediaCat

2012’de en büyük reklamverenler kimlerdi?

2012 yılının en büyük reklamverenleri listenin ilk sıralarında FMCG markalarının yoğunluğu dikkat çekiyor.

2012’de en büyük reklamverenler kimlerdi?

2012 yılının en büyük reklamverenleri listesinde sene boyunca yürüttüğü iletişim kampanyalarıyla Turkcell zirvede yer alıyor. Listenin ilk sıralarında FMCG markalarının yoğunluğu dikkat çekiyor.

Türkiye’nin 2012 yılı en büyük reklamverenler listesinde 2011’in lideri Turkcell zirvedeki yerini koruyor. Yıl içinde hemen hemen tüm mecralarda etkili olan markanın, adet bazında sinema ve dergi mecralarındaki birinciliklerinin yanında televizyon ve açıkhavaya da ağırlık verdiği görülüyor.

2011 yılında kurumsal yenilenmeye giderek logosunu değiştiren marka, başlattığı iletişim çalışması ‘Hayat Paylaşınca Güzel’ ile 2012 yılında da etkili kampanyalarına devam etti.

Sene boyunca Şahan Gökbakar’ın yer aldığı Öztürkcell kampanyalarıyla rakip operatörleri hedef alan marka, aile temasını ön plana çıkardığı kampanyalarıyla da paylaşımın önemine vurgu yaptı. Klasik ilan çalışmaları yerine dergilerin tematik bölümlerinin ruhuna uygun işlerle öne çıkan Turkcell, açıkhavadaki ‘Hayat Paylaşınca Güzel’ sloganı altındaki reklamlarıyla yoluna devam etti.

Listenin ikinci sırasında, geçen senenin dördüncüsü Vodafone yer alıyor. 2012 yılında adet bazındaki verilere göre televizyon mecrasında birinci olan Vodafone, sene içinde yürüttüğü ‘Her Şeyin Bir Kolayı Var’ başlıklı iletişim çalışmasıyla gündemde yer aldı. Marka, BKM Mutfak oyuncularının yer aldığı kampanyalarıyla her kesime hitap eden tarifelerini öne çıkardı.

Açıkhava mecrasında da zirveye oturan Vodafone, özel hedef kitleye hitap eden çalışmalara imza attı. Hacı adaylarına yönelik çalışmada, açıkhava mecrası etkili bir şekilde kullanılarak yurtdışı turizminin aktif olduğu noktalarda kitleye özel tarife tanıtımı yapıldı.

FMCG MARKALARI ÜST SIRALARDA

FMCG markalarının üst sıralarda yer aldığı listede, Unilever’in bir önceki seneye göre üç basamak yükselerek üçüncü sıraya yerleştiği görülüyor. Marka sene içinde Muhteşem Yüzyıl dizisinin karakterlerinin yer aldığı Elidor, Axe Clear, Algida ve Magnum reklamlarıyla öne çıktı.

Dördüncü sırada bir basamak gerileyen P&G yer alıyor. Aile bakım ürünleri, kişisel ve güzellik bakım kategorilerinde birçok ürünü çatısı altında bulunduran marka, sene içinde Fairy, Pantene ve Orkid reklamlarıyla çeşitli mecralarda yer aldı.

Listenin beşinci sırasında ise yine bir FMCG markası Benckiser yer alıyor. Marka, sene içinde Vedat Milor’un rol aldığı Finish reklamlarıyla öne çıktı.

Listenin altıncı sırasında bir önceki seneye göre bir basamak gerileyen Avea yer alıyor. Açıkhava ve televizyon mecrasını etkili kullanan Avea, sene boyunca Ata Demirer’li reklam kampanyalarıyla her kesimden çalışana seslendi. Fasülye karakterini kullandığı kampanyalarıyla ise rakiplerini hedef aldı.

10’uncu sıradan yedinci sıraya yükselen Hayat Kimya ise sene boyunca Merve Oflaz’lı Molped kampanyaları ve Hazal Kaya’nın yer aldığı Bingo reklamlarıyla gündemdeydi.

Bir önceki seneye göre bir basamak gerileyen TTNET, sıralamada sekizinci sırada. Şener Şen ve Olgun Şimşek’in yer aldığı Mümkünlü reklamlarıyla televizyonu yoğun bir şekilde kullanan TTNET, açıkhavadaki iletişim çalışmalarıyla da gündemdeydi.

Sıralamanın dokuzuncu sırasında ise önceki seneki yerini koruyan Türk Telekom yer alıyor. 2012 senesi içinde de Cem Yılmaz’lı reklam kampanyalarını sürdüren Türk Telekom, televizyon mecrasında etkili oldu.

Listenin 10’uncu sırasında ise geçen yıla göre iki basamak gerileyen Ülker görülüyor.

Sıralamanın ilk 15’inde iletişim ve FMCG markalarının ağırlıklı olduğu dikkat çekiyor. Finans sektörünün alt sıralarda yer aldığı listede ilk 15’e girebilen tek finans markası Finansbank. Dayanıklı tüketim ürünleri markası olarak ise 2012 senesinde reklam yatırımlarını artırarak yükselişe geçen Arçelik görülüyor.

Reklam harcamalarını artırarak 2012 listesinin üst sıralarında yer alan reklamverenler arasında ise Henkel, Termikel, Vestel ve Frito-Lay göze çarpıyor.

 

2012'nin en büyük reklamverenleri
2012'nin en büyük reklamverenleri
2012'nin en büyük reklamverenleri

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.