MediaCat

2012’de en çok konuşulan filmler

Box Office Türkiye’nin açıkladığı gişe sıralamasına göre, 2012 yılının ilk 20 listesinin 9’u yerli.

2012’de en çok konuşulan filmler

Türk dizilerinin yurt dışında iddialı boyutlarda pazar payı kapmasıyla beraber Türk film endüstrisi de sinemalarda gövde gösterisi yapmaya başladı.

Geçmişte yabancı filmler ile gişe yarışına giremeyen Türk sinemasının 2012 galibi bir Türk filmi oldu. Aksoy yapımın “Fetih 1453” filmi hem en medyatik film oldu, hem de en iyi gişe rakamlarına erişti.  Box Office Türkiye’nin açıkladığı gişe sıralamasına göre, 2012 yılının ilk 20 listesinin 9’u yerli olmakla birlikte bu dokuz filmin üçü BKM yapıma ait olduğu görüldü.

Ne kadar haber, o kadar seyirci mi?

Yerli veya yabancı, tüm filmlerin tanıtımı için sektör, vizyon girme zamanından çok  önce çalışmaya başlıyor ve filmin vizyona girmesi ile birlikte tüm eleştirileri göğüsleyerek  gişe yarışına giriyor. Ajans Press, 2012 yılında medyatik filmlerin gişe yansımalarını haber adetleri ile karşılaştırdı.

Seyirci sayısı ile ilk 20’de yer alan 2012 filmlerin, haber adetlerine göre sıralaması:

 

Haber adedine göre sıralama
Haber adedine göre sıralama

Box Office Türkiye’nin, toplam seyirciye göre sıralaması ise şu şekilde:

 

Toplam seyirciye göre sıralama
Toplam seyirciye göre sıralama

Fetih 1453 filmi, yazılı basında yer alan 2 bin 812 adet haber ile en popüler film olmanın mükafatını gişelerde gördü. Özcan Deniz’in “Evim Sensin” filmi de Kasım ayında vizyona girmesine rağmen, 671 adet haber ile popülaritesini gişeye de taşıyarak yıl ikincisi oldu. “Berlin Kaplanı” ise medyanın bire bir etkisinin bir örneği olarak hem seyircinin seçiminde hem de basının sırlamasında üçüncü olarak yer aldı.

Sürpriz sonuçlar;

Basının pek ilgilenmediği toplam haber adediyle 17. sırada yer alan “Buz Devri” serisinin takipçileri filmi  gişelerde 2012 yılının dördüncüğüne taşıdı. Ters etkiye örnek bir diğer sonuç ise, basında Fetih filminden sonra en çok konuşulan ikinci film olan “Skyfall”.   İstanbul’da gerçekleşen çekimleriyle vizyona girmeden çok önce medyanın gündemine düşen filmin, gişelerde 16. sırada kaldığı görüldü.

Bir diğer sürpriz sonuç olarak, henüz 3 haftadır vizyonda olmasına rağmen basında ilk 20 sıralamasında 18’de yer alan ve 2012 yıllık gişe sonuçlarında 7. sıraya yerleşen “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk” filmi dikkat çekiyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.