MediaCat

Sinema mecrası eski günlerini arıyor

Sinema mecrası, Reklamcılar Derneği’nin araştırmasına göre 2012’nin ilk altı ayında Türkiye’de sadece yüzde 1,18’lik bir paya sahip.

Sinema mecrası eski günlerini arıyor

Sinema, henüz hak ettiği yeri elde edememiş bir mecra. Gelişmiş ülkelerde yüzde üç civarında bir reklam payı bulunan sinema mecrası, Reklamcılar Derneği’nin araştırmasına göre 2012’nin ilk altı ayında Türkiye’de sadece yüzde 1,18’lik bir paya sahip.

Sinema mecrasına 2012’de bir sessizlik musallat oldu dense yanlış olmaz. 2012’nin ilk altı aylık verilerine baktığımızda, 2011’in aynı dönemine göre, sinemaya yapılan reklam yatırımlarının yerinde saydığı ve 28 milyon TL düzeyinde sabitlendiği görülüyor. Yine de sinemaya giden seyirci sayısında yaşanan düzenli artış, reklamvereni yakın gelecekte bu mecrayı tercih etmeye teşvik edebilir. 2005 yılında 27 milyon olan seyirci sayısı 2012 yılı itibarıyla 40 milyonu aşmış durumda.

Sinemaya en çok reklam yatırımı yapan markalar arasında yer alan ilk sekiz isim aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 

Mobille Entegre Deneyim Perdede

Garanti Bankası, Cereyan Medya iş birliğiyle anime karakterlerinin yer aldığı ‘Garantili Dostlar’ kampanyasını tüketici için bir deneyime dönüştürmek amacıyla altı ilde yedi sinema salonunda interaktif bir advergaming uygulamasını hayata geçirdi. Sinema ekranında beliren karakterin işaret ettiği sayılara, katılımcılar kendi cep telefonlarındaki tuşlara basarak eşlik etti. İzleyicilerin aynı anda bastığı sayıların her biri bir notaya dönüşerek, ‘Garantisiz Kimse Kalmasın Bizce’ melodisi katılımcılar tarafından oluşturulmuş oldu. Uygulamada en yüksek puanı alanlara sinema bileti hediye edildi. Uygulama, 2012 Felis Ödülleri’nde en iyi sinema medya kullanımı kategorisinin birincisi oldu.

Katılımcı Firma: Cereyan Medya

Reklamveren: Garanti Bankası

Ürün/Hizmet Adı: Garantili Dostlar Sinema İnteraktif Advergaming

Künye: Hande Çetin / Açıkhava Planlama, Ecem İzler / Açıkhava Planlama, Ceyhan Alpbaş / Medya Süpervizörü

Reklamveren Temsilcisi: Müge Albayrak- Armağan Tulunay Dölek

 

Sinema Salonunda Sessiz Bir Konuk

Rowenta, sessiz çalışma özelliğine sahip ürünü Silence Force Extreme’in sessizliğini vurgulayan bir kampanya gerçekleştirdi. Seyirciler salondayken, sinema ekranında beliren reklam filminde rock konseri, araba yarışı gibi çeşitli etkinliklerin desibel cinsinden çıkardığı gürültü seviyeleri gösteriliyor. Reklamın bitişinden sonra sahneye çıkan görevliler, gerçek zamanlı olarak Rowenta’nın yeni ürünüyle salonu süpürmeye başlıyor. Seyirci, böylece ürünün sessizliğini canlı olarak test etme şansına ulaşıyor.

Katılımcı Firma: Mindshare

Reklamveren: Groupe SEB

Ürün/ Hizmet Adı: Rowenta Silence Force Extreme Elektrikli Süpürge

Künye: Mindshare Original Thinkers

Reklamveren Temsilcisi: Can Dilek/ Ürün Grup Müdürü

 

Yenilenen Ticari İnternet Şubesi

İş Bankası yenilenen ticari bankacılık şubesinin tanıtımı amacıyla yayınladığı reklam filminde ticari bankacılık işlemlerinin kolaylığına vurgu yapıyor. Siyah beyaz kareyle açılan reklam filmi, domates ticaretiyle uğraşan iki adamın sohbetiyle başlıyor. Daha sonra ekrana gelen dizüstü bilgisayarın monitöründe İş Bankası’nın internet sitesinin kolay kullanım özelliğine işaret ediliyor. Reklam filminde, günümüzün online bankacılık işlemiyle geçmişten siyah beyaz bir karenin arka arkaya kullanılması hoş bir kontrast oluşturuyor.

Reklamveren: İş Bankası

Ürün / Hizmet Adı: Yenilenen Ticari İnternet Şubesi

Reklam Ajansı: Medina Turgul

Müşteri İlişkileri Grubu: Yiğit Kariş / Ceren Kalkan / Zeynep Begüm Derinöz/Ceyda Pehlivan

Yaratıcı Yönetmen: Kurtcebe Turgul

Yaratıcı Grup: Mert Kunç, Talha Yüksel, Elif Özüdoğru, Özge Ceyrancı

 

Aşk Meleği Yine İş Başında

Vivident iki farklı tadı tek bir sakızda bulunduran yeni ürünü Storming Two ile 2012’de sinema seyircisinin karşısına çıktı. Senaryosu, programlaması ve üretimi altı hafta süren Vivident Storming Two prodüksiyonu, gözlüksüz seyredilen üç boyutlu bir seyir keyfine dönüştü. ‘3D Projection Mapping’ uygulaması, sinema gösteriminden hemen önce perdenin önüne yerleştirilen strafordan yapılan kutu üzerinde gerçekleştirildi ve seyirciler mobil cihazlarıyla uygulamayı sosyal medyada paylaştı.

Reklamveren: Perfetti Van Melle

Ürün: Vivident Storming TWO

Reklamveren Yetkilileri: Serkan Ergün, Çiğdem Tüzüner, İdil Ziyaoğlu

Reklam Ajansı: Selection

Yaratıcı Ekip: International Team Selection

Lokasyon: Cosmo Hotel (İtalya – Milano)

Medya Ajansı: Media Republic

Medya Planlama: Günay Aranoğlu, Erkin Çoker

Kullanılan Mecralar: TV, Sinema

 

Acıyı Paylaşınca Güzel

Türkiye’nin ünlü yüzlerinin yer aldığı çalışmada, Turkcell 5 TL’si olan herkesi deprem nedeniyle zor günler geçiren Van için bağış yapmaya davet etti. Klasik Türk komedisi ‘Hababam Sınıfı’ filminin fon müziğinin de kullanıldığı kampanyada, TEV ve Milli Eğitim Bakanlığıyla iş birliğine gidildi.

Katılımcı Firma: Mindshare

Reklamveren: Turkcell

Ürün/ Hizmet Adı: Turkcell Hayat Paylaşınca Güzel Van Kumbarası

Künye: Mindshare Original Thinkers / Client Leadership

Reklamveren Temsilcisi:Filiz Göktuğ / Marcom

 

Süper Kahraman Max İş Başında

Tüm Türkiye’de 165 salonda vizyona giren Unilever’in Algida markasının sevimli karakteri Aslan Max’ın ilk filmi Max Maceraları: Kralın Doğuşu filmiyle entegre olan uygulama büyük ses getirdi. Bin civarında çocuğun katıldığı galada filme özel olarak tasarlanmış gerçeklik oyunu çocuklara keyifli anlar yaşattı. Uygulama sonrası aslanmax.com sitesine 600 binin üzerinde ziyaretçi ulaştı ve filmle ilgili beş saate yakın televizyon haberi yayınlanırken, 13 tam sayfa toplamında yazılı basın haberi oluşturuldu.

Katılımcı Firma: Mindshare

Reklamveren: Unilever

Ürün/ Hizmet Adı: Algida / Max

Künye: Mindshare Original Thinkers

Reklamveren Temsilcisi: Göze İşcan / Brand Building Manager

 

Vestel Uçuşa Geçti

Vestel hızlı yıkama özelliğine sahip Jetwash çamaşır ürününün lansmanı için 2012’nin sevilen filmlerinden Anadolu Kartalları’na sponsor oldu. Filmin başrol oyuncularından Özge Özpirinçci Vestel’in reklam filminde de uçak pilotu olarak rol alıyor. Havada manevralar yapan uçağı takip eden robot, filmin sonunda Vestel’in Jetwash ürününe dönüşüyor ve ürünün hızlı yıkama özelliği ön plana çıkarılıyor.

Katılımcı Firma: Zenith Media

Reklamveren: Vestel

Ürün/ Hizmet Adı: Vestel Jetwash Bulaşık Makinası

Künye: Pınar Alagöz Din / Grup Başkanı, Özlem Beyenirsoy / Medya Direktörü, Gülnur Ersanay Şan /Medya Müdürü, Bahadır Balcı / Süpervizör

Reklamveren Temsilcisi: Yiğit Tartan / Medya Yöneticisi

 

Sinema Perdesi Tablete Dönüştü

Vodafone kendini rakiplerinden farklılaştırmak için ilginç bir uygulamaya imza attı. Perdenin altında logosu ve yeni tablet ürünü Smart Tab 10’la ilgili bir mesaj yer aldı. Operatör şirket, kampanyanın seyirciye gerçeklik hissi vermesi için sinema perdesinin köşelerini siyah tablet şeklinde kapladı. Kampanyanın sonunda, Türkiye’nin ilk operatör markalı tabletini piyasaya süren Vodafone’un tablet ürünlerine yönelik talepte bir yükseliş görüldü. Türkiye, 15 ülke arasında en çok tablet siparişinin verildiği ikinci pazar konumuna ulaştı.

Katılımcı Firma: OMD Türkiye

Reklamveren: Vodafone

Ürün/ Hizmet Adı: Vodafone Markalı Tablet

Künye: OMD Vodafone Team

Reklamveren Temsilcisi: Berna Tüzün- Esra Büyükgünay- Öznur Eren- Büşra Erçetin / Vodafone Media Team

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.