2011’de istihdamda patlama yaşanıyor

Secretcv.com’un “İş Profili” araştırmasına göre; 2011 yılının ilk üç ayında iş ilanlarında artış oranı yüzde 91'e yükseldi.

04.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Eleman arayan firmalarla iş arayan adayları 11 yıldır online ortamda bir araya getiren internet sitesi Secretcv.com, 2011 yılının ilk üç ayında veri tabanında bulunan eleman ilanlarındaki değişimin oranını ölçümledi. Secretcv.com’un araştırmasına göre, 2011 yılının ilk üç ayında, geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla, verilen ilanlarda yüzde 91’lik artış yaşandı. Verilen ilanlar 2010 yılının son çeyreği ile karşılaştırıldığında ise, artış oranının yüzde 63 olduğu görülüyor.

Araştırmaya göre; 2011 yılının ilk çeyreğinde, işverenler toplam 152 bin 721 kişiyi istihdam etmek üzere arayışa girdi. Aynı dönemde iş ilanlarına başvuran aday sayısı ise yaklaşık 7.5 milyon oldu.

En çok eleman aranan pozisyonlar satış, pazarlama ve muhasebe oldu. Bu pozisyonları mühendis, çağrı merkezi, insan kaynakları ve finans elemanları takip etti.

Ocak, Şubat, Mart 2011’de en fazla iş ilanı sırasıyla, mağazacılık / perakendecilik (yüzde 14), tekstil (yüzde 10), bilgisayar / BT / internet (yüzde 9), bankacılık / finans (yüzde 8.5), inşaat (yüzde 8), turizm (yüzde 7.5), gıda (yüzde 7) ve sağlık / hastane (yüzde 6.8) sektörlerinde yayınlandı.

Secretcv.com veritabanına kayıtlı iş yerlerinden en çok Marmara (yüzde 55), Ege (yüzde 16) ve Akdeniz (yüzde 10) Bölgelerindekiler eleman arıyor. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan şirketlerin 2010 yılı aynı dönemde eleman arama oranı yüzde 7 iken, 2011 yılında gösterdiği çıkış dikkatleri çekiyor.

Bu bölgeleri sırasıyla İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri takip ediyor.

Eleman ilanı verilen illerin dağılımına bakıldığında ise, İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa ve Kocaeli’nin başı çektiği görülüyor. 2011 yılının ilk 3 ayında eleman arayışında artış kaydeden iller ise Adana, Muğla, Gaziantep, Tekirdağ, Konya ve Denizli olarak belirlendi.

Secretcv.com 2011 yılı ilk çeyrek “İş Profili” araştırmasıyla ilgili bilgi veren Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “2010 yılından bu yana tüm sektörler istihdamın giderek artacağının altını çiziyor. İstihdamdaki bu artış sadece Türkiye’de değil, dünyada da gözle görülür bir ivme kaydedecek. 2010 yılında bizim dışımızda da yapılan çalışmaların tamamı 2011 yılı için Türkiye’deki işletmelerin yüzde 30’a, dünyadaki işletmelerin ise yüzde 40’a varan ölçeğinin personel alımında bulunacağını ön görmüştü. Şirketimizin veri tabanı üzerinde yapmış olduğumuz inceleme ve yine üye aday ve firmalarımız arasında yapmış olduğumuz anket çalışması bize, 2011 yılı istihdam oranlarının tahminlerin de üzerinde olacağını gösterdi. Gerek globalde, gerekse de Türkiye’de istihdam alanında yaşanan bu artış küresel ekonomik iyileşmenin ve büyümenin işareti. Ekonomik koşulların iyileştiğine kanaat getiren şirketler 2010 yılının ikinci yarısında başlayan büyüme stratejilerini 2011 yılında da geliştirerek devam ettirdiler. Özellikle perakende sektörü ve tekstil sektöründeki canlanma umut kaynağı oldu. Tekstil sektörünün son 5 yılın en parlak dönemini yaşadığını, bunun da birçok kişiye istihdam oluşturduğunu söyleyebiliriz” dedi.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.