2010 yılında Türkiye icra pazarı 11 milyar

Ayda ortalama 6500 adet icra ihalesinin gerçekleştiği Türkiye’de icra pazarı 11 milyara ulaştı.

16.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Ayda ortalama 6500 adet icra ihalesinin gerçekleştiği Türkiye’de icra pazarı 11 milyara ulaştı. Adliyede ihale yoluyla lüks yalılardan rezidanslara, son model otomobillerden menkullere kadar pek çok malın satışa çıktığı görülüyor. İcra sonrasında satışa çıkarılan malların % 75’ini gayrimenkuller oluştururken, %20’si taşıt ve %5’i menkullerden oluşuyor.

Tamer Group çatısındaki Tamer Uzlaştırma, Türkiye icra pazarının 2010 yılında ulaştığı boyutu gözler önüne serdi. Tamer Group Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tamer, Türkiye’de 2010 yılında icra yoluyla satışa çıkan teminat tutarının 11 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Türkiye’de yılda ortalama 75.000 icra ihalesinin yapıldığını belirten Tamer, “Adliyede ihale yoluyla satışa çıkan malların %75’ini gayrimenkul, %20’sini taşıt ve %5’ini menkuller oluşturuyor. Satılan gayrimenkullerin %40’ı daire, %60’ı konut niteliğinde. Gayrimenkullerin %5’ini yalı – müstakil evler, %2’sini rezidanslar oluşturuyor.

Taşıtların %60’ı ödenemeyen kredi borçları nedeniyle satışa çıkarılıyor. Gayrimenkul ve menkullerin %50’sininse çek – senet borçları nedeniyle icralık olduğu görülüyor.” şeklinde konuştu.

İcra ihalelerinde 10 şehir başı çekiyor

İcra ihalelerinde ilk sırayı İstanbul alırken, Ankara ve İzmir sıralamayı takip eden şehirler arasında yer alıyor. İcra ihalesi ile satışların %25’inin İstanbul’da olduğu görülürken, yalnızca İstanbul Kadıköy’ün bile açılan icra ihaleleri sıralamasında 6. ve 7. sıralara yerleşebilecek kapasitede olduğu ortaya çıkıyor.

İhale ilanlarının en yoğun olduğu 10 il

1. İstanbul

2. Ankara

3. İzmir

4. Bursa

5. Antalya

6. Muğla

7. Kocaeli

8. Mersin

9. Adana

10. Tekirdağ

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.