2 Türk firması 250 dünya devi arasına girdi

Dünya devlerinin yer aldığı 'en büyük' 250 şirket arasına, Türkiye'nin önde gelen iki firması girmeyi

20.02.2008 - 09:31 | MediaCat

Dünya devlerinin yer aldığı ‘en büyük’ 250 şirket arasına, Türkiye’nin önde gelen iki firması girmeyi başardı. Koç ve Zorlu Grubu’nun lokomotif firmaları Arçelik ve Vestel; Altria, Hewlett-Packard ve Samsung Electronics’in ilk üçü paylaştığı listede yer aldı.

Afrika-Ortadoğu bölgesinde tüketim ürünleri firmaları arasında Arçelik en büyük 2., Vestel ise en büyük 3. firma oldu.

Deloitte araştırma şirketinin ‘Tüketici Ürünleri Sektörünün Küresel Güçleri’ adlı, sektörün ‘en büyük 250’ şirketinin sıralandığı araştırma raporu açıklandı.

2006 yılına ait verilere dayanılarak hazırlanan ve tüketici ürünleri sektöründeki küresel eğilim ve gelişmelerin değerlendirildiği raporda, sektörün en büyük 250 şirketinin, bir önceki yıla göre yüzde 8,4 büyüme sağladıkları ve toplam satışlarda 2,65 trilyon doları geçtikleri belirtildi.

Rapora göre, sektörün en büyük şirketleri listesinde ilk sırayı, 101 milyar 407 milyon dolarlık net satış ile Altria Grubu, ikinci sırayı 91 milyar 658 milyon dolarlık net satış rakamıyla Hewlett-Packard alırken, 90 milyar 551 milyon dolarlık net satışı ile Samsung Electronics üçüncü oldu.

Bu üç şirketi, 78 milyar 625 milyon dolar ile Nestle, 77 milyar 966 milyon dolar ile Matsushita ve 76 milyar 476 milyon dolar ile Procter&Gamble izledi. Listede ayrıca Türkiye’den Arçelik, 4 milyar 885 milyon dolar ile 127. sırada, Vestel de 3 milyar 672 milyon dolar ile 162. sırada yer aldı. Rapor içinde yapılan farklı sıralamalarda da Arçelik ve Vestel önemli başarılar gösterdi. Arçelik’in, dünyanın en büyük on beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri firması arasında altıncı sırada değerlendirildiği listede, birinci sıradaki Sanyo’yu Whirlpool takip etti. Vestel, raporda en hızlı büyüyen 50 tüketim ürünleri firması arasında 32. sırada gösterildi.

Arçelik, ABD’ye buzdolabı satacak

Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticisi Arçelik, 2007’de tahmini rakamlara göre 6,8 milyar YTL ciro, 167 milyon Euro yatırım ve 10 milyon adet üretim gerçekleştirdi. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir’in açıkladığı verilere göre, 2007’de beyaz eşya sektörü iç pazarda yüzde 7 daralmasına karşın Arçelik yüzde 13 büyüme gösterdi. Bunun yüzde 4’ü yurtiçinden, yüzde 28’i yurtdışından sağlandı. Başta Avrupa olmak üzere Türk cumhuriyetleri, Rusya, Kuzey Afrika ve Balkanlar’da büyüme yakalayan şirket, büyümesini sürdürecek. 170 milyon Euro yatırım ve 11 milyon adet üretim planlayan Arçelik, Çin’deki üretim kapasitesini iki yılda üç katına çıkarmayı hedefliyor.

Vestel, Avrupa LCD pazarında ikinci

2008’de 3 milyar dolar ihracat, 4 milyar dolar ciro hedefleyen Vestel’de ibre Türk cumhuriyetlerini gösteriyor. Kazakistan’da TV üretimi yapacak fabrika kurmayı hedefleyen Vestel, geçen yıl 2,6 milyar dolar ihracat yaptı. Avrupa pazarında tüplü televizyon satışları azalırken, şirket 3,2 milyon adet LCD televizyon satarak Samsung’dan sonra 2. sıraya yerleşti. Diğer taraftan Vestel Beyaz, yurtiçinde ve yurtdışında ivme yakalamayı hedefliyor. Şirketin cirosu 600 milyon doları aştı. Vestel Beyaz, aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası’nın 500 büyük şirketi arasında da en hızlı büyüyen şirketlerinden biri.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.