Yüksek çözünürlük savaşının galibi belli oldu

Japon elektronik devi Toshiba, yüksek çözünürlüklü teknoloji sunan...

20.02.2008 - 09:21 | MediaCat

Blu-ray’in hakimiyeti kesinleşti. Japon elektronik devi Toshiba, yüksek çözünürlüklü teknoloji sunan HD DVD ve DVD çalar üretimine son vereceğini ilan etti. Toshiba’nın kararı, HD DVD adını verdiği teknolojisiyle rakibi Sony’nin formatı Blu-ray arasındaki savaşın sona erdiği anlamına geliyor. Blu-ray bundan böyle bu sektördeki standart format olacak.

Warner Bros şirketinin geçen ay filmleri sadece Blu-ray formatında çıkaracağını ilan etmesinin, Toshiba’nın bu teknolojiyi terketmesinde etkili olduğu belirtiliyor. Adını, veri yazıp okumak için kullanılan mavi – mor lazer ışınından alan Blu-ray disk (BD), Sony’nin yüksek çözünürlüklü yeni nesil optik disk formatına verdiği ad. Bu tür diskler çok miktarda veri depolanmasını sağlıyor; bu da görüntü ve ses kalitesini artırıyor. Örneğin Blu-ray, tek katmanlı bir DVD’de saklanabilen verinin beş katını (26 GB) hafızasında saklayabiliyor.

HD DVD disklerse 15 GB’ya dek veri saklayabiliyor. Ancak HD DVD’yi farklı kılan standart DVD’lerin evrimleşmiş bir türü olmasıydı. Disk üretebilmek için yeni bir mekanizma gerektiren Blu-ray formatından farklı olarak, HD DVD üretiminde geleneksel DVD baskı makinelerinde ufak değişiklikler yeterli oluyordu.


Satışlar Mart sonundan itibaren duracak…

Toshiba’nın pazarı Blu-ray formatına bırakması ardından milyonlarca dolar zarar etmesi bekleniyor, ancak uzmanlara bakılırsa bu karar uzun vadede firmanın zarar etmesini önleyecek. Toshiba, HD DVD ve DVD çalar üretimini derhal durdurarak perakendecilerin stoklarını geri satın alacak. Satışlar da Mart sonundan itibaren durdurulacak.

Toshiba Genel Müdürü Atsutoşi Nişida yeni HD DVD çalar almış olan müşterilerin satış sonrası hizmetlerden faydalanabileceklerini belirtti. Ancak ne kadar yeni filmin HD DVD formatında üretileceği bilinmiyor. HD DVD ile Blu-ray arasındaki rekabet, 1980’li yıllarda VHS ve Betamacx formatları arasında yaşanana benzetiliyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.