‘1984’ hiç olmayabilirdi!

Apple’ın efsane reklamı şans eseri vizyona girmiş.

24.01.2014 - 10:10 | Alev Kaynak

Super Bowl yaklaşırken pazarlama ve iş dünyası dergileri de Amerika’nın en pahalı reklam mecrası olan turnuvanın nostaljik geçmişine dair haberlere yer veriyor. Business Insider da geçtiğimiz gün yayınladığı haberinde, hem Super Bowl hem de tüm reklam tarihinin gelmiş geçmiş en iyi reklamlarından biri sayılan 1984 tarihli Apple Macintosh reklamının neredeyse gösterime bile girmeyeceğine yer verdi. Sebep mi? George Orwell’in ünlü romanı 1984’e atıf yapan ve teknolojinin totalitarizm yerine özgürlüğü teşvik etmek için seferber edilmesi gerektiği mesajını veren reklam, meğerse yeterince ilginç değilmiş. Öyle ki, katıldığı pazar araştırması anketlerinin çoğundan ortalamanın epeyce altında seyreden etkililik skorlarıyla ayrılmış.

Neyse ki dönemin Müşteri İlişkileri Direktörü Fred Goldberg sonuçlarının hiç birini Chiat/Day (bugünkü TBWA”Chiat/Day)’deki üstleriyle paylaşmamayı seçmiş yoksa yaratıcılık tarihi bu efsanevi reklamdan mahrum kalabilirdi.

Aslına bakılırsa Apple’dan de önce Super Bowl reklam kuşağı üzerinden hedef kitlelerine seslenen pek çok marka vardı ancak Apple’ın 1984’ü şampiyonanın kendisi kadar gösterime girecek reklamların da heyecanla beklenir olmasını sağladı.

Apple’ın efsane reklamı takip eden Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde Grand Prix’nin sahibi olurken, takip eden zamanlarda Amerika’nın en çok konuştuğu gündem maddelerinden biri haline geldi. Hatta reklamı izleyen binlerce insan bayilere akın edip Macintosh talep etmeye başladı. Araştırma sonuçlarını kendine saklayan Goldberg bile bu başarıyı öngörmemiş.

[youtube]http://youtu.be/8UZV7PDt8Lw[/youtube]

Kaynak: Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.