1900’lerden 21’inci yüzyıl tasvirleri

Hayallerdeki 2000 yılı Fransa'sıyla tanışın.

25.04.2016 - 17:19 | Arzu Nilay Kocasu

1900'lerden 21'inci yüzyıl tasvirleri

Her dönem, geleceği kendi perspektifinden ve kendi gelişkinliği çerçevesinde tasvir eder. Ve bazı durumlarda, yeterince ilham verici olmayı başaran tasvirler gelecekte birer hayal olmanın ötesine geçebilir. Geleceğe Dönüş’ün uçan kaykayından Star Trek’in mobil tabletlerine (daha doğrusu dizinin tamamına); geçmişte kurulan pek çok hayalin günümüzün sıradanlığında kendisine bir yer bulduğunu biliyoruz. Peki ya biraz daha geriye gider ve 1900’ler Fransa’sında yaşayan bir grup insanın 2000 yılına dair hayallerine kısaca bir göz atarsak?

Aralarında Jean-Marc Côté’nin de olduğu bir grup Fransız sanatçının 1899, 1900, 1901 ve 1910 yıllarında hayat verdikleri ilk 21’inci yüzyıl tasvirleri sigara ve puro paketlerinde kullanılmış. 1900’lerde Paris’te gerçekleştirilen Dünya Sergisi’nde meraklı gözlerle buluşan tasvirler, nihayetinde birer kartpostala dönüştürülerek bugünlere kadar hayatta kalmayı başarmış.

Uçan itfaiyecilerden yapay zekadan nasibini almış berberlere ve ulaşım sektörünün belkemiğine dönüşen balina ve deniz atlarına kadar fütürizmin ve yaratıcılığın sınırlarını pek çok kez zorlayan “En l’An 2000” koleksiyonundaki tasvirlerinin arasında uzay yolculuğunun olmadığını da ekleyelim.

Kaynak: Independent

[GaleriEkle url=”/france-in-the-year-2000/”]

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.