12 milyon genç tatilde de online

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması ile gençlerin İnternet’i kullanma alışkanlıklarına ayna tutuyor.

25.07.2011 - 00:00 | MediaCat

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması ile gençlerin İnternet’i kullanma alışkanlıklarına ayna tutuyor.

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na katılan 12-25 yaş arasında toplam 12.1 milyon gencin çoğu birden fazla mecrayı aynı anda birden tüketebiliyor. Gençler İnternet’ten ödev yaparken aynı zamanda müzik dinleyip arkadaşlarıyla mesajlaşabiliyorlar.

Cep Telefonundan Internet’e bağlanma Oranı Hızla Yükseliyor

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye’nin, 12 Milyon gencin katılımını kapsayan İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre, Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 61’i evden, yüzde 50’si cep telefonundan, yüzde 10’u internet kafelerden, yüzde 7’si ise okuldan bağlanıyor. Araştırma’da katılımcıların Internet’e bağlanma sıklıklarına bakıldığında, yüzde 72’si haftada birkaç kez ve her gün Internet’e girerken, yüzde 28’i haftada birkaç kezden az ve hiç Internet’e girmiyor.

Gençler İnternet’te Birçok Mecrayı Aynı Anda Takip Ediyor

Gençler İnternet üzerinden birçok mecrayı ayna anda tüketebildiği gibi birçok ortamı da internetten takip ediyor. Araştırmaya göre, 12-25 yaş arasındaki grubun yüzde 45’i internetten diğer mecraları da takip ediyor. Yüzde 39’u gazeteleri Internet’ten takip ediyor, yüzde 27’si İnternet’te oyun oynuyor, yüzde 16’sı müzik ve radyoyu internetten dinliyor ve yüzde 14’ü ise TV’yi Internet’ten izliyor. Ayrıca yüzde 56’sı e-posta ile haberleşmeyi sosyal ağlar veya anlık mesajlarla gerçekleştiriyor.

Sosyal medyayı 7,055,491 genç aktif olarak kullanırken, yüzde 56’lık oranla 6,787,797 milyon kişi sosyal medyayı arkadaşlarıyla haberleşme aracı için kullanıyor.

Öğrenciler İnternet’te Lider Kullanıcılar Arasında Yer Alıyor

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye’nin İnternet Ölçümleme Araştırması’na katılan gençlerin yüzde 69’u öğrenci, yüzde 23’ü çalışan, yüzde 8’i ise işsiz.

Ayrıca Araştırmaya göre, 12-25 yaş arasındaki grubun, yüzde 48’i erkek ve yüzde 52’si kadın katılımcılardan oluşuyor. Yaş gruplarına bakıldığında yüzde 44’ü 12-17 yaş aralığında, yüzde 33’ü 18-21 yaş aralığında ve yüzde 23’ü 22-25 yaş aralığında katılım gösteriyor.

Araştırmaya katılım gösteren bu kitle yalnızca gençliğe yönelik markaların hedef kitlesi olmakla kalmayıp, kısa bir süre sonra büyüyecek ve hedef kitle haline gelecek alışverişte karar verici olacak kitleyi oluşturuyor.

Marka yetkililerinin, medyayı çok farklı tüketen, her dijital kanaldan Internet’e giren ve imkanlarının sağladığı her fırsatta Online yaşayan bu kitleyi yakından tanıması kaçınılmaz hale geliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.