MediaCat

111 yıl sonra sahibini arayan kolye

Titanik’le sular altına gömülen kolyenin sahibi yapay zekâ aracılığıyla bulunabilir.

111 yıl sonra sahibini arayan kolye

Derin deniz haritalama şirketi Magellan, bu ayın başlarında Titanik’in bugüne kadarki en kapsamlı taramasını gerçekleştirdi. Batık geminin 700 bin etkileyici görüntüsünü kaydeden şirket, gemi enkazına üç boyutlu ve son derece ayrıntılı bir bakış sundu.

Kaydedilen görüntülerde araştırmacıların ilgisini özellikle çeken özel bir kolye vardı. Rose’un Titanik filminde okyanusa uğurladığı Okyanusun Kalbi olmasa da bulunan kolyenin hayali aksesuar kadar değerli olduğunu söylemek mümkün zira ucunda 23 ila 36 milyon yıl önce yaşamış bir köpekbalığı türü olan Megalodon’un dişini taşıyor. Araştırmacılar, kolyenin sahibinin ailesini yapay zekâ aracılığıyla bulabileceklerine inanıyor.

Bu amaçla görevlendirilen bir ekip, 111 yıl önce Titanik’e binen yolcuların görüntülerini tarayacak ve verileri yüz tanıma teknolojisinden geçirerek her bir kişinin giydiği kıyafet ve aksesuarları belirleyecek. Buradan hareketle analistler, kolyenin hangi yolcunun üzerinde görüldüğünü -eğer gemiye binerken takmışsa- belirleyebilecek. Eğer kişi bulunursa, ailesini arama süreci başlayacak.

Kolyeyi sahibinin varisleriyle buluşturma gayreti, Magellan’ın Titanik’i taramasının başlıca nedeniyle de örtüşüyor: gemiyi denize tamamen yenik düşmeden önce şu anki haliyle korumak. Bu sayede biliminsanları gemiyi yıllarca araştırabilecek ve belki de daha fazla aile bir gün sevdiklerinin artık okyanusa ait olan parçalarını bulabilecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.