10’uncu yılında Kırmızı Ödülleri

10. Kırmızı Ödülleri'ni Hürriyet Reklam Grup Başkanı Ayşe Sözeri Cemal ve yarışmanın koordinatörü Gürül Öğüt'ten dinledik.

28.01.2013 - 08:15 | MediaCat

10'uncu yılında Kırmızı Ödülleri

28 Şubat’ta düzenlenecek Kırmızı Ödülleri’nin başvuruları tamamlandı. 10’uncu yılında yarışmanın kat ettiği yolu ve bu senenin yeniliklerini Hürriyet Gazetesi Reklam Grup Başkanı Ayşe Sözeri Cemal ve yarışmanın koordinatörü Gürül Öğüt anlattı.

Kırmızı Ödülleri’nin sektör için önemi nedir?

Ayşe Sözeri Cemal: Kırmızı Ödülleri’ni 2003 yılında başlattıktan hemen bir yıl sonra o zamanki adıyla Dünya Gazeteler Birliği’nin (World Association of Newspapers) her yıl düzenledikleri Dünya Gazete Reklamcılığı Konferansı’na konuşmacı olarak katılmış ve Kırmızı’yı anlatmış; dünyanın dört bir yanından konferansa katılan gazete yöneticilerine Kırmızı’nın amacını, hedeflerini içeren bir sunum yapmıştım.

Sunumun başlığı şöyleydi: ‘Hürriyet, basın reklamcılığına cazibesini geri getiriyor.’ Bu başlıkla anlatılmak istenen, gazete mecrasında da reklamcının yaratıcı olabileceğidir. Üstelik, kağıt üzerindeki yaratıcılık, göze ve kulağa hitap eden mecralarda yaratıcı olmaktan daha zordur ama işinin ehli reklamcı, yaratıcı gücünü gazete de dahil her yerde gösterebilir.

Kırmızı’dan önce reklam yaratıcılığının alkışlandığı ortam ve platformlar çok sınırlıydı. Ayrıca bu sınırlı ortamlarda bütün mecralar değerlendirildiğinden gazete reklamcılığı hak ettiği yeri almıyordu.

Şimdi ise, 10 yıldır hem basının kendine ait bir yaratıcılık yarışması ve başarıların ödüllendirildiği bir tören hem de Türk reklamcısının basında ne kadar yaratıcı olduğunun görüldüğü bir platform var.

Bugün reklam ajanslarında, firmaların reklam departmanlarında, reklamcılık bloglarında, iş toplantılarında, sohbetlerde yaratıcı basın reklamı için ‘Kırmızılık ilan’ tanımı kullanılıyor. İşte, bence Kırmızı’nın en önemli kazanımı budur.

Kırmızı Ödülleri’nin bu sene 10’uncusu düzenleniyor. İlk yılından bu yana yarışmaya katılım ve ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gürül Öğüt: Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri’ne katılım dönemi 18 Ocak’ta tamamlandı. Hem jürinin hem de yarışma katılımcılarının oylarıyla gerçekleşen ön eleme dönemi 21-27 Ocak arasında yapıldı.

Bu yıl 65 reklam ajansı 800’e yakın reklamla bu yılın Kırmızı’sında yer aldılar. Katılım döneminin devam ettiği Hürriyet Özel Ödülü kategorisine, Genç Kırmızı ve Kırmızı Bölge yarışmalarına yapılan başvurular da dikkate alınırsa, bu yıl Kırmızı’da yarışacak reklam adedinin, 1500 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu rakam, 4. Kırmızı Ödülleri’ndeki 1454 adetlik rekor katılımı geçecek veya egale edecek denebilir.

Kategori bazında ilgi nasıl? Yeni kategorilere katılım ne düzeyde?

G.Ö: Bu yıl Kırmızı Ödülleri 41 kategori birincilik ödülü, dört özel ödül ve bir büyük ödül Kıpkırmızı içeriyor. Katılım dağılımına bakıldığında 41 kategorinin tümüne başvuru yapıldığı görülüyor. En fazla başvurunun yapıldığı ilk beş kategori şunlar: En İyi Kurumsal İmaj Reklamı, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Gazete Reklam Kampanyası, En İyi Kültür, Sanat ve Eğlence Reklamı, En İyi Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünü Reklamı.

En az başvurunun yapıldığı kategoriler ise şöyle: En İyi Satış Promosyonu Reklamı, En İyi Ticari Araç Reklamı, En İyi Mobil Reklam Uygulaması.

Bu üç kategoriden ‘Mobil Reklam Uygulaması’na sadece bir adet, diğer ikisine ise üçer başvuru yapıldı.

Bu yıl dijital kapsamını genişletmek için Kırmızı Ödülleri’ne dahil edilen Basında En İyi Dijital Entegrasyon, Basında En İyi Sosyal Mecra Entegrasyonu ve En İyi Tablet Reklam Uygulaması kategorileri ise oransal olarak daha fazla katılım almış. Bunlardan ‘Dijital Entegrasyon’ kategorisine 11; ‘Sosyal Mecra Entegrasyonu’ ve ‘Tablet Reklam Uygulaması’ kategorilerine ise altışar başvuru yapılmış.

Bu sene dijital kategoriyi genişletme ihtiyacı nereden doğdu?

 A. S. C.: Geçmiş yıllarda tek bir kategori ile temsil edilen dijital medya bu yıl dört yeni kategori ile çok daha kapsamlı yer alıyor. Bu yeni kategoriler sayesinde basını ve dijital medyayı birlikte kullanan iletişim faaliyetleri yarışma içeriğinde geniş bir yelpazede yer alabilecek. Söz konusu yeni dijital medya kategorileri şunlar: Dijital Entegrasyon, Sosyal Mecra Entegrasyonu, Tablet Reklam Uygulaması, Mobil Reklam Uygulaması

Bu yıl sektör de oylamaya dahil ediliyor. Sistem nasıl işleyecek? 

A. S. C.: Bu yıl önemli bir adım attık ve Kırmızı’ya katılacak her ajans için aynı zamanda ödül kazanacak işlerin belirlenme sürecinin parçası olacakları bir yöntem geliştirdik. ‘Sektör değerlendirmesi’ adı verilen bu yöntem, her ajansı bir jüri üyesi gibi ön değerlendirmeye dahil edecek.

Kırmızı’da ödül kazanan işlerin belirlenmesi yani jürinin değerlendirmesi dört aşamalı bir süreçten oluşuyor. İlk aşamada yarışmaya katılan bütün işler online ön elemeye tabi tutuluyor. Bu eleme jüri toplanmadan, her jüri üyesinin kendi başına yaptığı bir değerlendirme. Bilgisayarlarından Kırmızı’nın ön eleme sayfasına girip her iş için ‘evet’ veya ‘hayır’ oyu veriyorlar. Kullanılan toplam oyların en az üçte birinden ‘evet’ almış her iş ön elemeyi geçiyor.

Kırmızı’nın ilk yıllarında ön eleme yoktu. Yarışmaya katılan bütün çalışmalar jüri toplantısında değerlendirmeye dâhil olurdu. Yıllar içerisinde katılım sayısının artması ve üç haneli rakamlara ulaşması ön elemeyi zorunlu kıldı. Ön eleme uygulanmayan son jüri toplantısının dokuzda başlayıp ertesi sabaha karşı dörtte bitmesi de bu kararda etkili olmuştu.

Alternatif bir yöntem jüri değerlendirme süresini iki güne çıkarmak olabilir ancak bu yolun da başta 18-20 üst düzey yöneticiyi işlerinden iki gün koparmak olmak üzere başka zorlukları söz konusu.

Sonuç olarak Kırmızı, daha iyi bir yöntem bulunana kadar, ön eleme sistemi ile ilerliyor. Bu arada sistemi iyileştirmek, şeffaflaştırmak, oy sayısı çokluğunun getireceği istatistik doğrulama ile hata payını en aza indirmek için sektör değerlendirmesi yapılacak.

Blok oylama ve herhangi bir ajansın oyunun diğerlerinden daha ağırlıklı olmasını engellemek amacıyla ön elemeye katılım hakkı her yarışmacı ajans için geçerli ve tek oy bazında planlandı. Yani Kırmızı’ya tek bir iş gönderen de 100 iş gönderen de ön elemede bir oy hakkına sahip. Ayrıca ön elemede ajanslar yarışmaya gönderdikleri kendi işlerine oy veremeyecekler. Kendi işlerine oy vermeleri elektronik olarak engellenecek.

Sektör değerlendirmesi yarışmaya nasıl bir katkı sağlayacak?

Sektör değerlendirmesinin en önemli katkılarından biri, jürinin ödüle değer bir işi gözden kaçırma olasılığını azaltacak olması. Çünkü jürinin elediği bir çalışma eğer sektör değerlendirmesinden geçerse, jürinin toplanarak devam edeceği aşamalara dahil edilecek.

Geçmiş yıllarda ödüle değer işin ön elemede gözden kaçma riskine karşı her jüri üyesine joker hakkı veriliyordu. Tüm işleri gören üyeler devam eden aşamada başarılı olduğunu düşündüğü ama elenmiş bir çalışmayı değerlendirmeye geri çağırabiliyordu. Şimdi sektör değerlendirmesi sayesinde joker uygulamasına çok daha az başvurmak gerekecek.

Burada önemle vurgulanması gereken en önemli noktalardan biri Kırmızı katılımcılarının sektör değerlendirmesine gösterecekleri ilgi ve ayıracakları zaman. Her yıl Kırmızı’ya katılan 80-100 firmanın en az üçte ikisinin sektör değerlendirmesine katılması gerekir ki istatistiksel açıdan anlamlı olsun.

 

Banu Öğüt

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.