Zuckerberg Avrupa Parlamentosu’nda ifade verdi

Zuckerberg, Brüksel'de AP milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

22.05.2018 - 21:50 | Sencer Uçar

Zuckerberg Avrupa Parlamentosu karşısında

Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri elde etmesine ilişkin skandal hakkında geçtiğimiz ay iki ayrı günde ABD Senatosu’nda ve ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi karşısında ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, planlandığı üzere bugün Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’na (AP) konuk oldu.

Türkiye saati ile 19:20’de başlayan Zuckerberg’in ifadesi, AP Başkanı Antonio Tajani’nin teklifi üzerine halka açık şekilde gerçekleştirildi.  Oturum, Tajani’nin Facebook sayfasından ve AP resmî internet sitesinden de canlı olarak yayınlandı.

Zuckerberg, açılış konuşmasına Facebook’un araçlarının kötü niyetli kullanılmasından ötürü özür dileyerek başladı ve “Bu bir hataydı” dedi. Kendi geliştirdikleri araçların kötü emellere alet edilmesini engelleme konusunda yeterli çaba sarf etmedikleri gerçeğinin son birkaç yıl içerisinde belirgin bir hal aldığını söyleyen Zuckerberg, ister sahte haberler konusunda olsun ister seçimlere dış müdahaleler ya da geliştiricilerin kişisel verilerin suistimal edilmesinde, sorumluluklarının kapsamını yeterince kavrayamadıklarını belirtti.

Sözlerine güvenlik alanındaki çalışanlarının sayısını yıl sonuna kadar iki katı kadarına, 20 binden yukarıya taşıyacaklarını ekleyerek devam eden Zuckerberg, kişilerin güvenliğinin sağlanmasının, kârlarını artırmaktan her daim daha önemli olacağını söyledi.

2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinde yaşanan Rus müdahalesi karşısında yavaş kaldıklarını kabul eden Zuckerberg, gerçekleştirilen önemli geliştirmelere örnek olarak da 2017 Almanya seçimlerinde ülkedeki bilgi güvenliği ofisi ile doğrudan çalışmış olmalarını gösterdi. Konuşmasına yine geçtiğimiz yıl gerçekleşen Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce 30 bin adet sahte hesabı kapattıklarını ekleyerek devam eden Zuckerberg, algoritmalarını click-bait (tık tuzağı) ve sansasyon yaratma çabalarını cezalandıracak şekilde değiştiklerini belirtti. Zuckerberg ayrıca siyasi reklamlarda şeffaflığı pekiştirecek düzenlemelerin dünya genelinde bu yazdan itibaren uygulanmaya başlanacağını da sözlerine ekledi.

Açılış konuşmasının ardından Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Zuckerberg’e sorularını yönelttiler. Zuckerberg, milletvekillerinden gelen sorulara yanıtlarını topluca sundu.

Zuckerberg, içeriklerin kaldırılması konusunda daha adil olunması adına yapay zekâ araçların geliştirilmekte olduğunu söyledi ve şirketin yapay zekâ sisteminin IŞİD ve El Kadie’ye ait içeriklerin yüzde 99’unu, kullanıcı şikâyetine gerek kalmaksızın tespit edebildiğini belirtti.  Zuckerberg, kurallara aykırı içeriklerin kaldırılması hususunda Facebook’un hiçbir zaman kusursuz olamayacağını da sözlerine ekledi.

Milletvekilleriyle yılın ilk çeyreğinde 580 milyon sahte hesabın silindiği bilgisini paylaşan Zuckerberg, bunların büyük kısmının ise tespit edilmelerinin ardından dakikalar içerisinde kaldırıldığını söyledi.

Sahte haberler konusunda verdiği yanıtında Zuckerberg, şirketinin neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermek istemediğini, bu yüzden de sahte makalelerin tespiti konusunda üçüncü partilerle çalıştıklarını ifade etti. Zuckerberg, Avrupa seçimlerinin güvenliğinin en ileri öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Facebook’un vergilerini, faaliyet gösterdiği ülkelerin yasalarına uygun şekilde ödemekte olduğunu söyleyen Zuckerberg, bu Cuma uygulanmaya başlanacak Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’yle de uyumlu çalışmayı umduklarını belirtti. Siyasi düşünceler konusunda ise Zuckerberg, Facebook’un, bütün fikirlere açık bir platform olma özelliğini sürdüreceğini söyledi.

Cambridge Analytica skandalına ilişkin olarak Zuckerberg, yapılan değişiklikler ile birlikte bundan sonra hiçbir uygulamanın bu denli veriye erişemeyeceğini ifade etti. Daha önceki kurallar dahilinde faaliyet göstermiş olan uygulamaların gözden geçirilmesine devam edildiğini belirten Zuckerberg, kullanıcı verilerini kötü amaçlı kullanan farklı uygulamalarla karşılaşabileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Deutsche Welle, Bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.