MediaCat

Zevkli bir işi mi, yüksek maaşı mı tercih edersiniz?

Randstad 32 ülkede gerçekleştirdiği iş dünyası eğilimleri raporunun ikincisini yayınladı.

Zevkli bir işi mi, yüksek maaşı mı tercih edersiniz?

Dünyanın ikinci büyük insan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad “Global iş dünyası eğilimleri” raporunun ikincisini yayınlandı. 32 ülkeyi kapsayan rapora göre tüm dünyada çalışanların yarıdan fazlası zevkli bir işin, iyi bir maaştan daha önemli olduğunu düşünüyor. Önemli bulguların yer aldığı raporda en mutlu çalışanların Avrupa’da yer aldığı, Fransa, İsviçre, Danimarka ve Türkiye’de kişisel motivasyon ve iş memnuniyetinde bir önceki döneme göre artış olduğu ortaya çıktı.

 

Workmonitor sonuçlarına göre tüm dünyada çalışanların yüzde 82’si çalışmak için yaşadıklarından çok, yaşamak için çalıştıklarını söyledi. Rapora göre tüm dünyada çalışanların yarıdan fazlası (yüzde 58) zevkli bir işin, iyi bir maaştan daha önemli olduğunu belirtti. Araştırmaya katılan kuzey ülkelerde çalışanların büyük çoğunluğu bu düşünceye sahipken, Hong Kong, Malezya ve Hindistanlı çalışanlar için ise maaş çok daha güçlü bir etkiye sahip.

Workmonitor araştırmasına katılanların yüzde 42’si, işverenlerin mali performanslarının baskı altında olduğuna işaret ederken, küresel olarak işten çıkarılmayı göze alamayan çalışanların yüzde 36’sı maaşlarının bir kısmından vazgeçebileceğini belirtiyor. Çalışanların verebileceği bu tavizin sınırı işverenlerinin mali performansı ile ilişkilendirilirken, işine bağlı olarak çalışan Hindistan’daki çalışanların yüzde 71’i işini kaybetmemek adına maaşının bir kısmından vazgeçebileceklerini ifade ediyor. Bu rakamı yüzde 62 ile İspanya takip ederken, ABD’li çalışanların yalnızca yüzde 22’si bu durumu kabul edebileceği sonucuna ulaşıldı.

Araştırmada öne çıkan diğer bir konu ise işyerindeki ilişkiler hakkındaydı. Tüm dünyadaki çalışanların yüzde 64’ü iş arkadaşlarıyla iş dışında buluştuğunu ve yüzde 71’i de yakın dostluklar kurduğunu belirtirken, bu oranın özellikle Brezilya (yüzde 93) ve Hong Kong’da (yüzde 91) yüksek olduğu ortaya çıktı. Çalışanların ortalama yüzde 57’si zaman zaman iş ortamında duygusal ilişkilerin oluştuğunu da itiraf ederken, araştırmada bu durumun yüzde 70 ortalama ile en çok Çin, Hindistan ve Malezya’da meydana geldiği saptandı.

Hindistan ve Lüksemburg’da çalışanların, sırasıyla yüzde 63’ü ve yüzde 65’i, duygusal ilişkilerin işteki performanslarını etkilediğine inanırken, tüm dünyada çalışanların ortalama yüzde 40’ı bu görüşü paylaşıyor. Öte yandan çalışanların yüzde 72’sine göre ise işyerindeki duygusal bir ilişkinin sorun olması gerekmiyor. Bu görüşü benimseyenlerin oranı özellikle İspanya, Meksika ve Hong Kong’da yüksek (ortalama yüzde 81). İşyerinde duygusal bir ilişki kurulduğunda çalışanların yüzde 44’ü, taraflardan birinin başka bir bölüme transferinin gerektiğine inanıyor. İstifa ise hemen düşünülmesi gereken bir davranış değil. Çalışanların yalnızca yüzde 24’ü duygusal ilişki kurma durumunda istifa edilmesinden yana.
 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.