Zarakol dijital birinci yaşını kutladı

Birinci yılını dolduran Zarakol dijital departmanı, 2010 yılı içinde gerçekleştirdiği ve ödül aldığı projelere destek...

08.12.2010 - 00:00 | MediaCat

Birinci yılını dolduran Zarakol dijital departmanı, 2010 yılı içinde gerçekleştirdiği ve ödül aldığı projelere destek veren bloggerlarla ve sosyal medyadaki söz sahibi değerli isimlerle 4 Aralık’ta Kumkapı’da bir etkinlik düzenledi. Amaçları sadece birinci yıl kutlaması yapmak değil destekleri sayesinde başarılı geçen yıl için değerli bloggerlara da teşekkür etmekti.

Zarakol 2.0 dijital departmanının sosyal medya projeleri ile Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde, “Gerçek Muhabbetin Kitabı” projesi ile “ En İyi Sosyal Medya Pazarlama Kampanyası” dalının birincisi olurken; “Bi’ Büyük Fest” etkinliğindeki sosyal medya uygulamaları ile de yine aynı dalda üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

“Gerçek Muhabbetin Kitabı”
2010 yılı ilk çeyreğinde Yeni Rakı "Yeni İletişim Devi" isimli reklam kampanyasının sosyal medya kurgusu, blogların kullanılacağı bir kurguyla Zarakol Dijital tarafından oluşturuldu. Sosyal Medyanın vazgeçilmez bir parçası olan Blogger’ların kendi blog’larında yayınladıkları gerçek sofra muhabbetleri halen yüz binlerce kişi tarafından okunuyor, yorumlanıyor ve canlılığını koruyor. Blogger’lar, “kendi sofra muhabbetlerine” blog’larında yer vererek “Gerçek Muhabbetin Kitabında” yer aldılar. Toplamda 108 blogger’ın katılımıyla 260 sayfalık “Gerçek Muhabbetin Kitabı” basıldı. Finalde, Despina Meyhanesinde yapılan bir kutlama yemeği eşliğinde; sadece blogger’lar için basılan kitap hediye edildi. “Gerçek Muhabbetin Kitabı” 108 farklı blogger’ın hikâyelerinden oluşarak bir araya getirdiği Dünya’daki ilk ve tek kitaptır. Sosyal medya platformlarında proje görselleri 143.238 kez paylaşılırken facebook üzerinde 1579 üye kazandırıldı. İlk kez bir sosyal medya projesinde Formspring.me sistemi kullanılarak katılımcıların sorularına gerekli yanıtlar verildi.

Proje ile blog’larda yer alan yazıların içindeki “Yeni Rakı” kelimesi ile Google aramalarında Yeni Rakı markası hem marka değerini yükseltti, hem de marka bilinirliliğine yüksek katkıda bulundu.

“Bi’ Büyük Fest”
Yeni Rakı markasının hizmet sponsoru olduğu, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin etkinliği Bi’ Büyük Fest’in internet aracılığı ile dijital ve sosyal medya iletişim çalışması gerçekleştirildi. Dünyanın En Büyük Meze Masası rekorunu 1515 mezeyle kırarak Guiness Rekorlar Kitabına giren Bi’ Büyük Fest organizasyonu kamuoyuna internet ortamından ulaştırıldı. Proje ile Türkiye’de ilk defa, sosyal medya platformlarında var olan blogger’ların geleneksel PR etkinliğine katılımı sağlandı ve kendi isimleriyle Yeni Rakı markasına entegre olarak, Bi’ Büyük Fest organizasyonu içinde bağımsız bir şekilde yer aldı. Bi’ Büyük Fest Sosyal Medya projesine katılan blogger’lar kendi çektikleri İstanbul fotoğraflarını göndererek etkinlik içinde İstanblog Fotoğraf Sergisi’ne katıldı. Festival alanında 3000 kişinin gezdiği 72 blog ile kurulan bu sergi, sadece blogger’ların katılımı ile kurulan dünyadaki ilk sergi olma unvanını da kazandı. Aynı organizasyon içinde "Dünyanın en büyük meze masası" rekor denemesine blogger’lar entegre edildi. Kurulan meze masasında 10 yemek blogger’ı kendi isim, tarif ve blog adresleriyle rekora destek vererek, meze tariflerini gönderdi ve masada mezelerinin yer almasını sağladı. Dünya çapında ilk defa 10 farklı Blogger, bir rekor denemesine resmi katılımda bulunarak Guinness Dünya Rekorlarından birinin parçası oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.