Zara isim davasını kaybetti

Zara, iletişim danışmanlık şirketi Zarakol’a açtığı “isim hakkı” davasını kaybetti...

12.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Zara, iletişim danışmanlık şirketi Zarakol’a açtığı “isim hakkı” davasını kaybetti. Mayıs 2005’ten beri süren davada Zara, Zarakol İletişim Hizmetleri’nin markanın gücünden yararlanmaya çalıştığını iddia ederek, şirket adından “Zara” sözcüğünün çıkarılmasını istiyordu. Zara tarafından açılan dava 5 yıl sürdükten sonra bugün itibariyle Zarakol İletişim Hizmetleri lehine sonuçlandı.

Zarakol İletişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, 5 yıldır süren davanın şirketinin ticari itibarına zarar verdiğini ve iş kaybına yol açtığını söyledi. Kendi soyadının zaten ‘Zarakol’ olduğunu ve buna rağmen Zara firmasının ısrarını anlamadığını belirten Zarakol,
"Küresel kriz öncesinde bir yabancı şirketle sürdürdüğümüz hisse devri işlemleri bu yüzden sonlanamadı. Bu sorun olmasaydı, 2007 yılında şirketimi satmış ve belki de emekliliğimin tadını çıkarıyor olacaktım. Şimdi ben Zara hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağım" dedi.

Zarakol şöyle devam etti: "Öte yandan bu davanın bir de ironik yanı var, şirket olarak 2001 yılından bu yana üyelerinin çoğunluğu hızlı tüketim malları sektöründeki çok uluslu şirketlerden oluşan ve gönüllü bir inisiyatif olan Marka Koruma Grubu’na danışmanlık veriyoruz. Yani büyük markaların; kötü niyetli, fırsatçı şirketlerin taklit ya da sahte ürünleriyle yarattığı sorunlarına karşı kamuoyunda duyarlılık sağlanması için çaba harcıyoruz.  Bu kadar hassasiyetle çalıştığımız bir alanda karşımıza böyle bir sorun çıkması gerçekten ilginç bir durum. "

hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.