“YouTube’u değil Netflix’i denetleyeceğiz”

RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy'dan açıklama geldi.

02.03.2018 - 18:05 | Sencer Uçar

Netflix'te reklam dönemi mi başlıyor?

İnternet üzerinden yayın yapan platformların Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından denetlenmesinin önünü açan düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesinin ardından, RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy’dan açıklama geldi.

Doç. Dr. Hamit Ersoy, TBMM’de görüşülen yasa tasarısının kendilerine YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerini değil; BluTV, Puhu TV ve Netflix platformları denetleme yetkisi vereceğini bildirdi.

RTÜK üyeliğinin yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) Genel Direktörü olarak da görev alan Ersoy “RTÜK’ün böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme, öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir” dedi.

RTÜK üyesi Ersoy, yasal düzenlemenin ikinci ayağının ise sadece internet üzerinden yayıncılık faaliyeti yürüten BluTV, Puhu TV ve Netflix gibi platformlarla ilgili olduğunu söyledi. Söz konusu yayınların hem ucuz hem de denetimsizlik nedeniyle haksız bir rekabet ortamı oluşturduğunu savunan Ersoy, RTÜK’ün geleneksel yayıncıları korumak adına bu alanı düzenlemesi gerektiğini savundu.

Çocuk ve gençlerin, yayınları artık televizyondan ziyade internet mecrasından izlediğini belirten Ersoy, “Bu alanın denetlenmemesi çocukların çok sakıncalı içeriklerle karşı karşıya kalmasını da beraberinde getiriyor. Çocukların korunması Anayasal bir zorunluluk olduğu için (Anayasa 41. madde) RTÜK; çocukları, gelecek nesli korumak adına bu alana el atmak zorundaydı. Yani yeni yasal düzenleme, geleneksel yayıncıların internet ortamına uzanan yayınları ile geleneksel ortamlarda yayın yapmayan fakat onların sahip olduğu içeriğin tamamını hatta ötesini içinde barındıran yayıncıları da denetleme imkânı verecek” dedi.

Kaynak: tr.sputniknews

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.