MediaCat

YouTube’dan marka güvenliği konusunda 3 önemli değişiklik

Marka güvenliği koruma altına alınırken, yeni dönemde YouTube’dan para kazanmak daha da zorlaşacak.

YouTube’dan marka güvenliği konusunda 3 önemli değişiklik

YouTube geçtiğimiz yıl içerisinde reklamverenleri uygunsuz içeriklerden uzak tutmak adına bir dizi değişikliğe gitmiş ti. Buna karşın marka güvenliği konusu, markalar açısından kısa süre içerisinde ana sorunlardan biri haline gelmişti.

Reklamverenlerin, reklamlarının şüpheli içeriklerde yer almasından kaynaklı şikâyetleri ve en büyük influencer’ların başına buyruk davranışları ile geçen yaklaşık bir yıllık sürenin ardından YouTube, içerik üreticilerinin videoları üzerinden para kazanma koşullarını yenileme yoluna gitti.

Blog yazısı üzerinden paylaşıldığı üzere YouTube tarafından yapılan değişiklikler üç ana başlıkta toplanıyor. İlk olarak, içerik üreticilerinin içerikleri üzerinden gelir elde etmelerini sağlayan YouTube İş Ortağı Programı’ndaki uygunluk eşiklerinde değişime gidiliyor. Geçtiğimiz yılın Nisan ayından itibaren kanalların programa katılım amacı ile incelenmesi için 10 bin toplam görüntülenme gerekiyordu. 20 Şubat 2018 tarihinden itibaren reklam gösterimi sağlanabilmesi için kanalların 1000 aboneye sahip olmaları ve son 12 ay içerisinde 4 bin saat izlenme süresine sahip olmaları gerekecek. Bu şartları sağlayamayan kanallar, 20 Şubat 2018 sonrasında reklamlar üzerinden gelir elde edemeyecek.

ABD’de reklamverenlere platformdaki en popüler içeriklere kolaylıkla reklam verme fırsatı sunan Google Preferred konusunda da değişikliğe gidiliyor. Her ne kadar reklam satın alımları az sayıdaki kanal ile sınırlandırılmış olsa içerik oluşturucuların bireysel videoları denetlemeden geçmiyordu. Bu da markalar açısından zaman zaman ciddi sorunlara neden olabiliyordu. Markalar açısından yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla bundan sonra Google Preferred kanalları için tüm bireysel videolar manuel olarak gözden geçirilecek. Google’a göre Google Preferred kanallarının ve videolarının gözden geçirilmesi ABD için Şubat ortasında, globalde ise Mart sonunda tamamlanacak.

Son olarak, marka güvenliğinin korunması adına üç aşamalı bir sisteme geçilecek. Bu sayede markalara reklamlarının nerelerde yer aldığına dair daha şeffaf bir tablo sunulacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.