YouTube’da yeni bir marka güvenliği tartışması

Markaların reklamlarının düzmece kanser tedavisi videolarında gösterilmesi tartışma yarattı.

13.09.2019 - 16:24 | Sencer Uçar

YouTube reklamlarının cinsiyet karnesi

Markaların yayınladığı kampanyaların uygunsuz içeriklerle birlikte boy göstermesi nedeniyle zaman zaman ağır eleştirilere (hatta boykotlara) maruz kalan YouTube bir kez daha marka güvenliği tartışmalarıyla gündemde.

BBC Monitoring araştırmacıları tarafından gündeme taşındığı üzere, aralarında Samsung, Grammarly ve Kraft Heinz’ın da bulunduğu markaların reklamlarının düzmece kanser tedavisi videolarında gösterildiği ortaya çıktı.

Kraft Heinz tarafından yapılan açıklamada belirli kanalların kapatılması için halihazırda adımlar atıldığı, durumun öğrenilmesi üzerine reklamlarının benzer tüm kanallardan kaldırılması talebiyle YouTube’la hemen iletişime geçildiği ve yanıltıcı bilgi yayan kanallarda reklamlarının gösterilmeyeceğine dair teminat istendiği belirtildi.

Kraft Heinz’ın yanı sıra Grammarly de kanalların kapatılması için başvuruda bulunduklarını açıkladı.

YouTube’u İngilizce, Portekizce, Rusça, Arapça, Farsça, Hintçe, Almanca, Ukraynaca, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere 10 dil üzerinden inceleyen araştırmacıların mercek altına aldığı 80 videonun 47’sinde bahsi geçen markaların reklamları yer alıyordu.

Söz konusu videolarda türlü gıdaların kanseri önlediği ya da tedavi ettiği iddia ediliyor. Örneğin, eşek sütünün kanser tedavisinde kullanılmasını öneren bir video 400 bini aşkın izlenmiş durumda.

Business Insider’a konuşan bir yetkili ise videoların 70’inin kaldırıldığını açıkladı. Sistemlerinin kusursuz olmadığını kabul eden yetkili, sistemlerini geliştirmek için çalışmalara devam ettiklerini de ekledi.

Kaynak: Business Insider, The Drum

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.