MediaCat

YouTube yasağına tepki yağıyor

Stavraetos212007 nickli bir Yunanlı’nın video paylaşım sitesi YouTube’a gönderdiği Atatürk ve Türk

YouTube yasağına tepki yağıyor

Stavraetos212007 nickli bir Yunanlı’nın video paylaşım sitesi YouTube’a gönderdiği Atatürk ve Türk halkına hakaret eden video, sitenin mahkeme kararı ile kapatılmasına sebep oldu.

İki ülke halkının birbirlerine küfürler etmesine yol açan gelişmeler, 5 Ocak 2007 tarihinde başladı. Siteye Türkiye’den ‘Garagargagakdedi’ takma adıyla eklenen videoda,Yunanistan ve Yunan halkına hakaret içeren görüntüler yer aldı. Videoyu izleyen Yunanlılar tarafından Türkler’e yönelik küfür dolu yüzlerce yorum yazıldı. 15 bin kez ziyaret edilen videoya karşılık Yunanlılar tarafından da bir video hazırlandı.

‘Stavraetos212007’ tarafından siteye yüklenen, Atatürk ve Türk milletini aşağılayan animasyon video görüntüleri 3 Mart Cumartesi günü yayınlanmaya başladı. Sitenin arama motoruna ‘Atatürk’, ‘Turkey’ ve ‘Gay’ yazıldığında bilgisayar ekranında görünen video, aynı günün öğle saatlerinde Türkiye’den de ziyaret edildi.

Binlerce kişi YouTube’a, ‘Yayınlamakta olduğunuz bu video, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e ağır hakaret ve küfürler içermektedir. Ayrıca Türk milleti ciddi bir şekilde aşağılanmaktadır. Bu nedenle sizi kınıyor ve videoların bir an evvel yayından kaldırılmasını istiyoruz.’ metninin İngilizcesini göndererek tepki verdi.

Video görüntüleriyle ilgili haberlerin basında yer alması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Nurten Altınok, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne talimat vererek konuyla ilgili görüntüleri istedi. Gönderilen delil niteliğindeki CD’yi inceleyen Savcı Altınok, nöbetçi mahkemeden erişimin engellenmesini talep etti.

İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Güvenlik Şube Müdürlüğü’nce gönderilen delil niteliğindeki CD’ye el koyma kararının onanması ve YouTube’a erişimin engellenmesi talebini kabul etti. Mahkeme, Atatürk’e hakaret edilen video görüntülerinin yer aldığı siteye erişim yasağı koydu. Mahkeme kararında, Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı, Türk Bayrağı üzerine İngilizce küfür içeren yazılar yazılarak aşağılandığı anlaşıldığından talebin kabul edildiği belirtildi.

Bugün Youtube’a girmek isteyenler, ‘Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir!…’ mesajıyla karşılaştı. Yerli ve yabancı basında yer alan siteye erişimin mahkeme kararıyla engellendiği haberi, pek çok kişi tarafından tepkiyle karşılandı. Yapılan eleştirilere yetkililer tarafından bir yanıt verilmemekle beraber, sitenin yayına devam edip etmeyeceği konusu henüz netlik kazanmadı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.