Yılın ilham veren 11 kreatifi

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.

07.05.2013 - 09:38 | Tuğba Özögretmen

Yılın ilham veren 11 kreatifi

Advertising Age her yıl, yaratıcı zekalarıyla reklam dünyasına adını kazımayı başaran kreatif isimleri seçiyor. Bu yılın gözde 11 kreatif ismi arasında ise, deterjan markası Tide‘ı Super Bowl şampiyonu haline getiren ekip, Carlsberg için arkadaşlık testi yapan Belçikalı ikili ve Dove‘un bir kez daha ‘gerçek güzellik’ mesajını kullanarak viral’in tacını kucaklamasını sağlayan çift yer alıyor. İşte yılın ilham veren 11 kreatifi…

Susan Young & Daniela Vojta

Kreatif Direktör/Metin Yazarı & Kreatif Direktör/Art Direktör, Saatchi & Saatchi, New York

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.

Bundan yedi yıl önce başlayan dostluğun Saatchi & Saatchi, New York ile birleşmesi Young ve Vojta için ‘karşılıklı ant içmek’ gibiydi. Bu ant öylesine kuvvetliydi ki yılın en ses getiren işlerinden bazılarını da beraberinde getirdi.

Young ve Vojta’nın bu yıla damgasını vuran işlerinden en ünlüsü Tide için hazırlanan ‘Miracle Stain’ isimli 2013 Super Bowl reklam kampanyası. Procter & Gamble‘ın tarihindeki en büyük ürün lansmanı olan Tide Pods yine bu ikilinin en iddialı işleri arasında yer alıyor. 50 eğlenceli filmle renklendirilen kampanyanın ardından marka açık arayla ülkedeki deterjan satışlarında öncü ismi olmayı başardı.

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.

Rafael Guida

Kreatif Direktör, Ogilvyone, Kuala Lumpur

Yıldızlaşan fikirler yüksek bütçeler olmadan da parlar. İşte bu sözü kanıtlayan en önemli isimlerden biri Rafael Guida. Bu yüzden ne 9 bin dolarlık bütçe ile hazırlanan ve üzerine basarak turta siparişi verilebilen süper yaratıcı Red Tomato Pizza buzdolabı magneti projesi ne de boyutu kullanıcı tarafından ayarlanabilen Ikea banner’ı Guida’dan bir başkasına ait.

Thomas Kemeny & Josh Engmann

Kreatif Ekip, Mother, New York

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.

Thomas Kemeny ve Josh Engmann henüz geçtiğimiz sonbaharda bir ekip olmaya karar vermelerine rağmen, beraber bir şehir inşa ettiler. Evet, abartısız olarak bir şehir… Ekibin Windows 8 için yarattığı minyatür Manhattan enstalasyonu New York’taki Hudson River Park’ın göz bebeği haline geldi. Film Society of Lincoln Center, Milton Glaser ve Whitney Museum of American Art gibi kurumların da yaratıcı desteğini alan iddialı projeyi Engmann, “Şehir planlamacılığının yalnızca beş haftaya sıkıştırılmış ve 178 feet yüksekliğe yerleştirilmiş meydan okuması’ şeklinde tanımlıyor.

Yvonne Cheng

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.Freelancer

Facebook ana sayfanızdaki tüm bebek fotoğraflarını tek bir uygulama ile kaldırmak ve hepsini egzotik fotoğraflarla değiştirmek mi? BBDO kreatif ekibinin eski üyelerinden biri olan Yvone Cheng’in Unbaby.me internet sitesi ile gerçeğe dönüştürdüğü bu fikrin oldukça sıradışı olduğu kesin. Üstelik bu uygulama o kadar beğenildi ki, BuzzFeed ekibinin bir parçası olan Chris Baker ve BBDO’dan Pete Marquis ile birlikte hayata geçirdiği internet sitesini, benzer bir amaca hizmet eden ve BuzzFeed için oluşturulan Unpolitic.me uygulaması takip etti.

Caleb Jensen

ECD (Yürütücü Kreatif Direktör), Wieden& Kennedy, Tokyo

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.Kariyerini metin yazarlığı ve kreatif direktörlük arasında yönlendiren Caleb Jensen, Creativity’nin 2012 yılının en iyi reklamı olarak seçtiği, Nike’ın Olimpiyatlar dönemindeki en ses getiren işi ‘Jogger’ ve yine Nike‘ın Wieden & Kennedy Portland imzalı ‘Geleceğe Dönüş’ temalı kampanyasının sihirli sözcüklerini yazan kişi.

Jensen’in yıldızını parlatan çalışmalarının başında ise Nike için hazırlanan ‘Vapor Trail’ reklamları geliyor. Yine de Jensen’in “Bu işte kendimi en iyi hissettiğim an’ dediği çalışması duygusal reklam filmi Jogger.

Hugo Veiga & Diego Machado

Metin Yazarı & Art Direktör, Ogilvy Brezilya

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.

Hugo Veiga ve Diego Machado, ‘Bir erkek kadın şampuanı kullanırsa neler olur?’ sorusuyla tarihin en eğlenceli şampuan reklamlarından biri olmayı başaran Dove ‘Slow’ ve yakın zaman önce FBI eğitimli forensik sanatçı Gil Zamora’nın kadınlara ‘Düşündüğünüzden daha güzelsiniz’ dersi veren ‘Real Beauty Sketches’ adlı Dove reklamlarının merak edilen yaratıcı isimlerinden başkaları değil. Aynı yaratıcılığı bir yandan mizah bir yandan ise oldukça kadınsı bir romantizmle buluşturan reklamların yaratıcı beyinlerinden Machado, “Daha önce denenmemiş fikirleri kullanmayı seviyoruz” diyor.

Geoffrey Hantson & Katrien Bottez

Yürütücü Kreatif Direktör, Duval Guillaume Modem

Ad Age bu yılın kariyeri parlayan 11 kreatif ismini seçti.

“Reklamcılıktan nefret etmeye çocukluğumda başladım. Reklamlar çizgi filmlerimi bölüyorlardı.” Bu sözlerin sahibinin sektörün en çok konuşulan viral işlerin yaratıcılarından biri olduğuna kim inanır ki?

Gel gelelim sözlerin sahibi Hantson ve Bottez, Ad Age Viral Video Chart’ta bir numaranın sahibi olan TNT‘nin ‘Push for Drama’ ve 2011 yılında Creativity’s Best Campaign seçimlerinden ikisini oluşturan Carlsberg ‘Bikers in Cinema’ ile Flair’in ‘Fashian Tag’ çalışmalarının yaratıcı isimleri.

İkilinin yakın zaman önce ses getiren işlerinden bazılarını Coke Zero’nun James Bond ‘Skyfall’ ve Carlsberg’in en çok paylaşılan videolar arasında yer alan ‘Arkadaşlık Testi’ reklamı yer alıyor.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.