Yeni medyada Euphoria etkisi

İzleyenlere görsel ve müzikal bir şölen sunan Euphoria, yeni medyadaki hâkimiyetiyle de öne çıkıyor.

10.03.2022 - 13:23 | Ceren Berfin Beyazdağ

Yeni medyada Euphoria etkisi

HBO’nun Game of Thrones’tan sonra en çok izlenen dizisi, lise yaşamını olabilecek en distopik şekilde anlatan Euphoria; Zendaya, Hunter Schafer, Alexa Demie, Angus Cloud gibi genç oyuncuların başarılı performanslarının yanı sıra izleyenlere görsel ve müzikal olarak zengin bir dünya sunuyor.

“Sex, drugs and Labrinth” şeklinde özetlenebilecek dizi, 50 dakikalık bir duygusal rollercoaster olmaktan öte yeni medyadaki hâkimiyetiyle de öne çıkıyor. 17-18 yaşlarındaki gençlerin bağımlılık, otorite, cinsellik ve varoluş mücadelesini ekrana taşıyan Euphoria, sosyal medyada yarattığı etkiyle yeni medyanın gücüne dair ilham verici bir örnek teşkil ediyor.

“B*tch, you better be joking!”

İlk sezonu resmî olarak 6,6 milyondan fazla izleyici tarafından seyredilen Euphoria, Zendaya’nın En İyi Kadın Oyuncu (Drama) dalında Emmy Ödülü kazanmasıyla 2019’un öne çıkan yapımları arasına adını yazdırdı. İkinci sezonun yayınlandığı 2022 yılında izleyici sayısının iki katına çıkarak 13,1 milyona ulaşması da dizinin popülaritesini önemli ölçüde artırdığının başlıca göstergesi. Euphoria’nın bu popülaritesinin arkasında ise sosyal medyada yarattığı etkinin payı yadsınamayacak ölçüde büyük.

Özellikle YouTube, Instagram, TikTok ve Twitter’da diziyle ilgili meme’lerin oluşturulması ve dizideki sahnelerin, kostümlerin, makyajların yeniden yaratılması Euphoria’nın sosyal medyadaki etkileşimini ciddi oranda artırdı.

Yeni medyada Euphoria etkisi

TikTok’ta #EuphoriaHighSchool etiketiyle dizinin gerçekdışı lise ortamı ve giyim tarzıyla dalga geçilirken Maddy karakterinin “B*tch, you better be joking!” repliği Twitter’da bir meme’e dönüştü.

Zendaya ve Hunter Schafer’ın Valentino ve Prada gibi lüks markalarla işbirlikleri ise Instagram’daki Euphoria etkileşimlerinin artmasını sağladı. Parrot Analytics’in verilerine göre Zendaya’nın Spiderman: No Way Home ve Dune’daki performansı itibarıyla ABD’nin en popüler aktrisi olması, dizinin sosyal medya etkileşimlerini etkileyen faktörler arasında.

Yeni medyada Euphoria etkisi
Dizinin iletişiminden sorumlu ajans olan Trailer Park, özellikle Twitter üzerinden izleyicilerle samimi iletişim kurarak ve sezonlarla sınırlı bir iletişimden ziyade arayı soğutmayan, uzun vadeli bir iletişim stratejisi oluşturarak hem dizinin hayran kitlesini artırdı hem de izlemeyenlerin bile diziye ilişkin bilgi sahibi olmasını sağladı. Uzun vadeli izleyici sadakati genelde bilim-kurgu türüne ait dizi/filmlerde oluşurken lise draması olarak nitelendirilen Euphoria’nın 2020’lerin sosyal medya kültüründe belirleyici bir rol oynaması elbette dikkat çekici bir gelişme.

Yeni medyada Euphoria etkisi

Oyuncuların ve dizinin sosyal medyadaki varlığı, sadece kültürel anlamda değil aynı zamanda istatiksel olarak da dikkatleri çekti. Diesel Labs’e göre ikinci sezon prömiyerinin izleyici etkileşiminin ilk sezona göre 12 kat artması ve sezon boyunca (yayın günü olup olmaması fark etmeksizin) etkileşim oranlarının ilk sezona göre katbekat fazla olması, Euphoria’nın sosyal medya stratejilerinin olumlu sonuç aldığını kanıtlıyor.

Yeni medyada Euphoria etkisi

Sosyal medya platformları bazında etkileşim oranlarında ise görsel-işitsel odaklı platformların daha ön planda olduğu görülüyor. Etkileşim oranlarında en çok pay sahibi olan YouTube (yüzde 41); fragmanlar, bölüm sonrası yorumların bulunduğu “Enter Euphoria” serisi ve bölüm analizleri ile öne çıkıyor. İkinci sırada yer alan Instagram (yüzde 33,2), oyuncuların profilleri ve Reels bazında etkileşim alıyor. Üçüncü pay sahibi TikTok (yüzde 20,6) ise dizideki sahnelerin, müziklerin ve repliklerin yeniden kullanımıyla ön planda.

Yeni medyada Euphoria etkisi

Mor ışık ve parıltılı evren

Euphoria, sadece ele aldığı sert konularla ve ergenliği gerçeküstü bir yönden ele almasıyla tartışmalı bir diyalogun başlamasına sebep olsa da büyüleyici görsel prodüksiyonuyla, oyunculuklarıyla ve müzikal seçimleriyle 2020’lerin kült dizilerinden biri haline geldi bile. Belli bir estetik anlayışın diziyle ilişkilendiriliyor oluşu, dizinin kültürel anlayışımıza işlendiğinin ispatı niteliğinde. Bununla birlikte, izleyici demografiğini ve dizinin özünü anlayan bir sosyal medya iletişiminin yürütülmesi de dizinin değerini ve kalıcılığını artıran en önemli faktör. 2024’e kadar bu etkileşim oranlarının korunması, Euphoria’nın sosyal medya iletişiminin sönmemesi açısından oldukça kritik.

Kaynak: Insider, Mashable, Variety

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.