Yeni iPhone serisi reklam sektörü için ne ifade ediyor?

Parmak izi tanıma teknolojisinin vaat ettikleri...

11.09.2013 - 16:34 | Ali Kuru

Yeni iPhone serisi reklam sektörü için ne ifade ediyor?

Apple, dün Kaliforniya’da gerçekleştirdiği etkinlikle yeni iPhone serisini tanıttı. Uzun süredir dedikoduları dolaşan ‘ucuz iPhone’un varlığının da doğrulandığı toplantıda tanıtılan iPhone 5S ve iPhone 5C modelleri, bir önceki seriye oranla çok büyük teknik farklılıklar barındırmıyor. Bununla birlikte, iPhone 5S ile birlikte gelen parmak izi tanıma sistemi reklam sektörüne ilginç fırsatlar yaratabilir gibi görünüyor.

Parmak izi tanıma teknolojisinin sadece telefon kilidini açmak için kullanılmayacağını söyleyen Apple, ‘Touch ID’ adı verilen yeni özelliğin özel bir geliştirici arayüzü ile üçüncü partilerin kullanımına da açılacağını söylüyor. Bu da yakın zamanda uygulama geliştiricilerinin üyelik girişlerini Touch ID ile yönetebildiklerine şahit olabileceğimiz anlamına geliyor. Bu gelişme bir sonraki adımda tek dokunuşla hem telefon kilidinin açılmasını hem de Facebook ve Twitter gibi uygulamalara giriş yapılmasını sağlayarak telefonun birden fazla kişi tarafından kullanımı için profillerin oluşturulmasının önünü açabilir.

Kullanıcı profilleri ve hedefli reklamlar

Apple’ın mobil cihazları için alternatif kullanıcı profillerinin oluşturulmasına izin verip vermeyeceği henüz bilinmese de, böyle bir teknolojinin reklam sektörü için yeni hedefleme olanaklarını beraberinde getireceği kesin. Touch ID ile birlikte elde edilebilecek temel demografik ögeler yükselen mobil reklam pazarının hedefleme seçeneklerini güçlendirerek programlı reklam satın alma işini kolaylaştırabilir. Bu da Apple’ın gelirlerindeki en büyük paya sahip olan mobil iş kolu için yeni -ve önemli- bir gelir kaynağı oluşturabilir.

Yeni iPhone serisi reklam sektörü için ne ifade ediyor?

Fakat, günümüzde tüketicilerin kişisel gizlilik konusundaki bilinçlilik düzeyi düşünüldüğünde, bu çok da kolay gerçekleştirilebilir bir hamle olarak görülmüyor. Touch ID teknolojisinin satın almalarda kimlik doğrulaması yerine de kullanılabileceğini söyleyen Apple, parmak izi verilerinin cihazın dışında bir ortamda depolanmayacağını söylüyor. Markanın bu politikası şu an için bu verilerin bir havuzda toplanarak işlenmesinin önünde engel teşkil ediyor.

Lokasyon temelli uygulama keşfi

iOS7 ile birlikte güncellenen App Store, uygulamaların lokasyon temelli olarak listelenmesini sağlayabiliyor. ‘Apps Around Me’ adı verilen bu yeni özellik uygulama geliştiricilerince girilecek lokasyon verilerini kullanacak.

Apps Around Me özellikle fiziksel mağaza zincirlerine sahip markaların ilgisini çekecek gibi görünüyor. Bu da markaların promosyon amaçlı mobil uygulamalara ve oyunlaştırma projelerine yönelik ilgilerini güçlendirebilir gibi görünüyor.

Yeni iPhone serisi reklam sektörü için ne ifade ediyor?

Yeni Safari ve geleneksel banner’lar

Safari de iOS7 ile birlikte güncellenen uygulamalar arasında yer alıyor. Tarayıcının sayfayı görüntülerken kaybolacak şekilde yeninden tasarlanan arama kutusunun kullanıcının izlediği sayfayı ilk görüntüleme anında daha geniş alanı görebilmesine izin veriyor. Bu durum geleneksel banner alanlarını kullanan reklamların görüntülenme oranını artıracak bir faktör olarak göze çarpıyor.

Çeşitli kaynaklarda yer verilen haberlerde yeni Safari‘nin HTML5 performansının önceki seriye oranla daha iyi olduğu belirtiliyor. Güncellenen tarayıcı ile birlikte performans artık dinamik HTML5 reklamların/mikrositelerin kullanımını kısıtlayan bir faktör olmaktan çıkacak gibi duruyor.

Kaynak: The Verge ve BT

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.