Yeni dünyayı anlamak

Brand Week Istanbul'un üçüncü gününde yeni dünyanın dinamikleri ve sınırları aşmanın ipuçları tartışıldı.

09.11.2018 - 15:11 | MediaCat

Brand Week 2018

Brand Week Istanbul’un üçüncü ve son gününde Mindfulness Alliance & Mindfulness Academy Kurucu Ortağı Erhan Ali Yılmaz’ın ardından Turkish Airlines Inspiration Hall sahnesi Reklamcı Serdar Erener’i ağırladı. Sahneye üzerinde beyaz önlükle çıkan Erener, “Veri bilimcisi olma yolunda ilerliyorum” cümlesiyle sözlerine başladı.

Brand Week 2018Yeni Dünya Düzensizliği başlıklı oturumunda, geçen seneki sunumuna atıfta bulunan Erener, Byron Sharp’ın How Brands Grow isimli kitabının markaları şöhrete götüren yolda büyük içgörüler sunduğunu katılımcılarla paylaştı. Aynı zamanda Logolar, marka ikonları, ambalaj, reklam üslupları gibi markayı şöhrete götüren pek çok oturum olduğunun altını çizen Erener; Bonus ailesiyle oluşturdukları dili bugün hâlâ devam ettirerek Bonus’a şöhret kazandırdıkları örneğini verdi. Dynamic Sale’i (dinamik satış) senkronik seyirle elde ettiğiniz ama zihinlerde tortu bırakan marka şöhretinin doğru kişiye doğru zamanda hatırlatılması durumunda ortaya çıkacak kişiye özgü hikâye olarak tanımlayan Erener aynı zamanda katılımcılarla şöhreti satışa çevirmenin israfsız formülünü de paylaştı:

Instant Fame / Data Management Platform * Dynamic Creative = Instant Sales

Teknolojiyle başa çıkmak isteyenlere ipuçları

Brand Week Istanbul’un üçüncü gününde Turkish Airlines Inspiration Hall sahnesini Serdar Erener’den devralan Psikiyatr Prof. Dr. Yankı Yazgan ve Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı R. Faruk Eczacıbaşı teknoloji, insan ve geleceği tartıştı.

Brand Week 2018

Hızla değişen dünyada varlığımızı sürdürmenin ve süregelen değişimle başa çıkmanın püf noktalarını tartışan ikili, sohbete, Faruk Eczacıbaşı’nın belirttiği dört temel yetkinliği masaya yatırarak devam etti: esneklik, yakınsama, networking ve güvenlik. Gençlere muhakkak kendilerini geliştirmelerini ve kalıpların dışında düşünerek kendilerini yalnızca mesleki sıfatlarla değil kişiliklerinin tüm bileşenleriyle tanıtmalarını öğütleyen Eczacıbaşı, kişinin kendisini üretken kılmak için en doğru bilgiyi nereden bulabileceğini öğrenme yetkinliğinin de bu yeni dünyaya ayak uydurmak için elzem olduğunu söyledi.

Matbaanın icadından bu yana vuku bulan en büyük farklılığın sosyal medyayla birlikte geldiğini belirten Faruk Eczacıbaşı, bir zamanlar “bir kişi yazar, bin kişi okur” şeklinde tanımlanan medya kavramının sosyal medyanın gelişiyle birlikte herkesin konuştuğu ve insanların yalnızca dinlemek istediklerini dinledikleri bir medyaya evrildiğini söyledi.

“Turizmde markalaşma süreci yeniden ele alınmalı”

Paloma Group Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul ve Ayhan Sicimoğlu, Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde Türk Turizmi Nasıl Sınırları Aşar başlıklı oturumda bir araya geldiler. Sorunun cevabının geniş kitlelere yayabileceğimiz bir turizm bilinci oluşturmakta yattığını belirten Tonbul, “Turizm, ekonominin çalkantılı olduğu dönemlerde bir çıkış kapısıdır aslında, öyle ki direkt olarak dört sektörü etkiliyor ve buna dolaysızları dahil etmiyorum bile” dedi. Tonbul ayrıca Türkiye’nin en çok seyahat edilen ülkeler sıralamasında 2017 itibarıyla altıncı sırada fakat turist başına elde ettiği gelirde 17’inci sırada olduğu bilgisini paylaştı: “Dolayısıyla turizmde markalaşma sürecini yeniden ele almalı, niceliklerimiz yerine niteliklerimize yatırım yapmalıyız.”

Bir turizm devrimi yaşamak için öncelikle kültür devrimi yaşanması gerektiğini ifade eden Ayhan Sicimoğlu, böylelikle nerede yaptığımız sorusunun da yanıtını vermiş oldu. Programları kapsamında gittiği ülkelerde sembolik olarak trafikte yaya kuralları üzerinden bir medeniyet testi yaptığından söz eden Sicimoğlu, oldukça geniş bir yemek ve müzik kültürüne sahip olmamıza rağmen bunların pazarlamasını yaparken kültürel ve insani değerlerimizi tabiri caizse nasıl hiçe saydığımıza dikkat çekti. Buna yönelik Tonbul, “think global act local” trendinden turizmin etkilenmemesinin söz konusu dahi olmadığının altını çizerek, sahip olduğumuz değerleri nakış gibi işleyerek sunmamaz gerektiğini söyledi.

“Oh, Boy!”

The Walt Disney Company’nin animasyon sanatçısı Eric Goldberg, Mickey’nin kalemden dijitale uzanan yolculuğunu paylaşmak üzere Brand Week Istanbul sahnesindeydi.

Brand Week 2018

Saat temizleyicisinden, makiniste; Hollywood ünlüsünden bir sevgiliye kadar Mickey’nin her role büründüğünden bahseden Goldberg, animasyonlarda diyalogların azlığının korunmasının öneminin de altını çizdi. Goldberg’e göre, bir animasyonun iletişimini kuran karakterlerin davranışları, yani ne kadar az diyalog olursa karakter seyirciyle o kadar etkili bir iletişim kurabiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.