Yayıncılıkta dev birleşme

İnternet servis sağlayıcı Comcast'in, en büyük televizyon yapım ve yayıncılarından NBC Universal'ı satın almasına ilişkin anlaşmaya Washington'dan onay çıktı.

19.01.2011 - 00:00 | MediaCat

İnternet servis sağlayıcı Comcast’in, en büyük televizyon yapım ve yayıncılarından NBC Universal’ı satın almasına ilişkin anlaşmaya Washington’dan onay çıktı.

Amerika’nın en büyük kablo operatörü ve servis sağlayıcı Comcast’in NBC Universal’ı satın almasıyla, dünya tarihinde ilk kez bir internet firması dev bir televizyon yapım kuruluşunu bünyesine katmış oluyor.

Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) onay vermesiyle yaklaşık iki yıldır devam eden görüşmeler de hukuken sonuçlanmış oldu. Anlaşmaya 2009’da varılmış, ancak hükümetten onay alınabilmesi için pek çok şartın yerine getirilmesi gerekmişti.

FCC’nin en temel şartı, ve onay vermeden önceki asıl inceleme konusu, birleşme sonrası oluşacak süper güçlü firmanın gittikçe gelişen çevrimiçi video pazarında tekel gibi hareket etme eğilimiydi. Dünyada olduğu gibi ABD’de de henüz pazar tanımı ve özellikleri hukuken tam olarak belirlenmeyen çevrimiçi video ve yayın pazarının sağlıklı ilerleyebilmesi için, diğer rakip firmaların da baskısıyla, oldukça titiz davranılıyor ve kapsamlı incelemeler yapılıyor.Bu pazarda Netflix gibi güçlü oyuncular ve çeşitli yayıncılarla işbirliği anlaşması imzalayan Apple TV, Google TV gibi platformlar bulunuyor.

Bu ay sonunda yürürlüğe girmesi beklenen NBC Universal satın alımından sonra Comcast, yayıncı firmanın yönetim kararlarında söz sahibi olacak ancak bir süre yönetim kurulu başkanlığını devralamayacak. Ayrıca NBC Universal’ın popüler çevrimiçi video yayıncısı Hulu’daki yönetim rollerinden de, FCC talebi doğrultusunda, vazgeçildiği belirtiliyor.

Comcast, NBC Universal’ın yüzde 51 oranındaki çoğunluk hissesini General Electric’ten satın aldı.

Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.