Yatırımdan en çok kadınlar mı erkekler mi anlıyor?

MasterIndex araştırması harcama ve tasarruf eğilimlerinde kadın ve erkeğin farklı bakış açılarını gözler önüne seriyor...

09.04.2009 - 10:47 | MediaCat

MasterCard tarafından Ocak 2009’da gerçekleştirilen MasterIndex araştırması harcama ve tasarruf eğilimlerinde kadın ve erkeğin farklı bakış açılarını gözler önüne serdi. Araştırma sonuçlarına göre, yatırımlarında geleneksel hareket eden kadınlar altını, yeniklikçi davranan erkekler ise banka faizi, repo, yatırım fonları ve hisse senedini tercih ediyor. Borçlarına daha sadık olan kadınlar eğitim ve sağlıklarını ön planda tutarken erkekler otomobil ve iş geliştirme hayalleri kuruyor.

Kadın tüketiciler kredi kartlarını beyaz / elektronik eşya mağazaları, internet üzerinden yapılan alışverişler ve süpermarketlerde erkeklere oranla daha fazla kullanırken, erkekler akaryakıt, cep telefonu faturası, havayolu, seyahat acentası, konaklama ödemelerinde kredi kartını daha fazla tercih ediyor.

MasterCard tarafından altı ayda bir düzenlenen ve Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde kadın ve erkek eşit dağılımlı 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının 10. yıl sonuçları kart kullanım alışkanlıkları, yatırım ve tasarruf eğilimleri konularında kadın ve erkek tüketicilerin birbirlerinden farklı tutum ve davranışlarını belirledi. Araştırma sonuçlarına göre kadınlar yatırım eğilimlerinde daha geleneksel profil çiziyor.

Kadınlar Altın Erkekler Repo Diyor

MasterIndex araştırması, kadınların 2008 yılının en yüksek getirili yatırım aracı olan altını keşfettiğini ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında tercih ettikleri yatırım aracı sorulan kadın tüketicilerin yüzde 14’ü altına yatırım yapmayı tercih ederken bu oran erkeklerde yüzde 8’de kalmış durumda.

Buna karşılık hangi yatırım aracını tercih ettiği sorulan erkek tüketiciler repo banka faizi, yatırım fonları ve hisse senedini kadınlara oranla daha fazla tercih ediyor.

Erkekler Yeni İş Kuruyor Kadınlar Borçlarını Ödüyor

Araştırmada “Elimize 40 bin TL geçse nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna verilen cevaplara göre, kadınlar borç ödemede, eğitim ve sağlıklarına yatırım yapmada erkeklerden daha istekli. Erkekler ise otomobil alımında ve yeni iş kurup, işlerini geliştirmede kadınların önüne geçiyor.

Erkeklerin Cüzdanlarında Daha Fazla Kredi Kartı Var

MasterIndex araştırmasına göre erkekler cüzdanlarında kadınlara oranla daha fazla kredi kartı taşıyor. Kadınların cebinde ortalama 1.6 adet kredi kartı bulunurken, erkeklerin cebinde ortalama 1.9 adet kredi kartı bulunuyor. Aynı şekilde kredi kartı kullanım sıklığının erkek tüketicilerde kadınlara nazaran daha fazla olduğu dikkat çekiyor. Kadınlar ayda ortalama 6.1 kez kredi kartı kullanırken erkeklerde bu rakam ayda ortalama 8.4’e çıkıyor. Kredi kartlarını hemen hemen her gün kullanan kadınların oranı yüzde 5 iken erkeklerde bu oran yüzde 11. Kadınların kredi kartları ile alışveriş başına harcama ortalamaları 98 TL iken erkeklerde bu oran ortalama 120 TL’ye çıkıyor.

Aynı araştırmada ortaya çıkan verilere göre, kadınlar kredi kartlarını beyaz eşya / elektronik eşya mağazaları, internet üzerinden yaptıkları alışverişler ve süpermarketlerde erkeklere oranla daha fazla kullanırken, erkekler de benzin, cep telefonu faturası, bakkal / market, havayolu, seyahat acentası, otel / konaklama, bar / meyhane, telefonla sipariş harcamalarını kadınlara oranla daha fazla kredi kartı ile ödüyor.

Kartta biriken para puanları ise kadınlar akaryakıt istasyonları ve uçak bileti almada kullanmayı erkeklere oranla daha fazla tercih ederken, erkekler de giyim mağazalarında kullanmayı kadınlara oranla daha çok tercih ediyorlar.

Kadınlar Internet Kullanımında Erkeklerden Bir Adım Önde

Son bir yılda internet üzerinden alışveriş yapıp yapmadıkları soruların kadın tüketicilerin yüzde 28’i, erkeklerinse yüzde 25’i yaptıklarını belirtti. Kadınlar internet üzerinden daha çok elektronik eşya ve kitap / DVD alırken erkeklerse uçak bileti / tur rezervasyonu ve sosyal aktivite bileti satın alıyorlar. Kadınların internet üzerinden alışverişi tercih etme nedenleri hız, fiyat avantajı, ulaşım kolaylığı, bol seçenekken erkeklerin internet üzerinden alışverişi tercih etme nedenleri ise kolaylık ve Türkiye’de bulunmayan ürünleri satın alma imkanının bulunması.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.