Yatay yapılanmanın vücut bulmuş hali: GTB

WPP bünyesinde kurucu müşterisi Ford Otosan'a hizmet veren bütünleşik ajans GTB (Global Team Blue) birinci yılını geride bıraktı.

09.01.2018 - 14:54 | Haluk Kasarcı

Yatay yapılanmanın vücut bulmuş hali: GTB

WPP’nin Team Detroit ve Blue Hive isimli inisiyatiflerinin 2016’da birleştirilmesiyle hayat bulan ve yalnızca Ford için çalışan GTB (Global Team Blue), Türkiye’deki ilk yılını geride bıraktı. WPP Türkiye Ülke Müdürü Demet İkiler ve GTB Türkiye Genel Müdürü Anet Tokatlıoğlu’nun yanı sıra GTB Türkiye’nin kurucu müşterisi unvanını da taşıyan Ford Otosan A.Ş Pazarlama’dan, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk ve Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun‘un ev sahipliğinde bugün gerçekleşen basın buluşmasında taraflar yeni yapılanmanın detaylarını paylaştı.

Türkiye’de Ogilvy&Mather, Mindshare, 4129Grey ve Wunderman’dan gelen yetenekleri bir havuzda toplayan GTB, Demet İkiler’in ifadesiyle “tüm sektör adına yeni bir paradigmanın habercisi.” Grubun yeni yatırımına ilişkin konuşan Demet İkiler, GTB Türkiye’yi farklı kılan unsurları şu sözlerle özetliyor: “WPP olarak yatay yapılanma ve birlikte çalışma kültürümüzün büyük markalar ve müşterilerimiz için büyük işler çıkarabilmemizin ardındaki itici güç olduğuna inanıyoruz. GTB, işte tam da bu iş yapış şeklimizin ete kemiğe bürünmüş halidir. Bir reklamverenin muhtelif ajanslarının bir araya gelerek tek bir marka için yaratıcılıklarını birleştirip, verimliliklerini artırmalarına eşsiz bir örnektir.”

Türkiye yapılanmasında Genel Müdür Anet Tokatlıoğlu önderliğinde 28 kişilik bir ekiple Ford Otosan’a hizmet veren GTB, tüm dünyada altı kıta ve 52 ofiste faaliyet gösteriyor. Tokatlıoğlu, GTB Türkiye’nin 2018 hedeflerini “GTB’nin yetenek havuzunu geliştirerek büyümek, entegre iş yapış şeklimizle müşterimizin ana strateji ortağı olarak kazandırdığımız katma değeri daha da geliştirmek ve tüketici yolculuğunu A’dan Z’ye takip ederek iletişim stratejilerimizi bu minvalde oluşturmak” ifadeleriyle özetliyor.

Yatay yapılanmanın vücut bulmuş hali: GTB

Demet İkiler, Özgür Yücetürk, Pınar Ercan Tursun, Anet Tokatlıoğlu.

Müşteri ajans ilişkisi değil, stratejik partnerlik

Günün erken saatlerinde gerçekleşen toplantıda bir yıldır birlikte çalıştıkları GTB Türkiye hakkında görüşlerini paylaşan Ford Otosan A.Ş Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk bu işbirliğini farklı kılanın “alışılmış müşteri – ajans ilişkisinden ziyade stratejik partnerlik bakış açısı” olduğunu belirtti.

GTB’yi Sir Martin Sorrell’in yatay yapılanma ve tam hizmet ajansı olmanın beraberinde getirdiği konsolidasyon konusundaki hassasiyetinin bir yansıması olarak görmek mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.