Yarından sonraki gün: Sağlık

Bugün arkadaş sohbetlerinde "detoks kitlesi" olarak bilinen ve niş kabul edilen bir yaşam tarzı, yarının kitlesel gerçeği olacak.
15.06.2015 - 17:45

“Bu ilacı günde iki defa aç karnına iç ve onbeş gün sonra kontrole gel”

Bu cümle yakında tarihe karışıyor.

“Şimdi” çağında, hemen her şeyi şimdi bilmek ve öğrenmek isteyen insanoğlu, sağlık alanında da teknolojiye süratle uyum sağlayacak.

Şu anda tansiyonum kaç? Kan değerlerim ne durumda?

Altın soru bu.

Island filminde Evan McGregor’un ünlü sahnesini hatırlıyorum. Uyandığında ilk idrarından otomatik olarak çıkan sonuçlar, on dakika sonra kahvaltıda ne yiyeceğini belirliyordu. Star Trek’in tabletleri hayatımıza kazandırdığını da hatırlarsak, Island sağlık sektörünün yarınına ilham vermiş midir? Bir tuzu olduğu düşünülebilir.

Evan’ın Island’taki hayatı kadar sıkıcı olmasa da yeni insan daha uzun ve sağlklı bir yaşam için kendini kontrol altında tutmak istiyor. Doktorların en büyük uyarılarından biri “sakın Google’da arayıp kendinize teşhis koymayın” olsa da, bu bizi durduramıyor.

Meraklardayız. Her şey gibi sağlığımız konusunda da.

Bugün sağlık sektörünün en büyük rakibi Google ve forumlar. Zira internette herkes doktor!

Sağlık sektörü bu yeni insana süratle cevap veriyor. Herşeyin birbirine bağlanacağı ve haberleşeceği “Internet of Everything” çağında artık gerçek zamanlı sağlık servisleri alacağız. Hekimler aldığınız ilacın performansını gerçek zamanlı kontrol edecek ve sistem doz ayarlaması yapacak. İlk etapta cep telefonumuza alacağımız “günde iki defa değil, artık sadece sabah alabilirsin” mesajı, ileride yuttuğumuz akıllı ilaçların doz ayarı yaptığı sistemlere bırakacak.

Gereksiz ilaç tüketimi engelleneceği için vücudumuza daha iyi bakacağız. Hayat kalitemiz artacak.

En önemlisi, gerçek zamanlı sağlık hem ilaç tüketimi, hem de erken teşhisler eşliğinde ekonomiye büyük tasarruf sağlayacak.

Akıllı telefonların giyilebilir formlara evrileceği önümüzdeki on yılda ister istemez ‘akıllı sağlık uygulamaları’ da hayatımıza girecek. Sigortanız bu tip bir uygulama kullanmanız ve hastanenize bağlı olmanız halinde ciddi indirimler ve avantajlar sunabilecek. Bu konu uzun vadede kanunlarla da çerçevelenecek.

Yeni insanı nelerin beklediğini görmek için “Cue”nun tanıtım videosuna göz atmakta fayda var. FitWell gibi uygulamalar ve elde ettikleri rakamlara bakıldığında da bizde de konunun -özellikle şehirli kitlelerde- bir ilgi merkezi olacağı öngörülebilir.

Bir pazarlama iletişimcisi ve medya için bunun anlamı ne olabilir?

Önümüzdeki on senenin en önemli hedef kitlesi gençler değil, kırk yaş üzeri “hayat deneyimi ve istekleri yüksek kitleler” olacak. Sağlık endişelerinin yanı sıra, gelir seviyesi yükselmiş, zamanı daha bol, hayata daha geniş bir pencereden bakan ve endüstriyel çağın statik emekliliği yerine “aktif” emeklilik isteyen bir kitle geliyor.

Marka sadakatinin yok olmaya yüz tutacağı önümüzdeki dönemde, gençlerin yanında bu kitleyi keşfetmeye ve daha iyi anlamaya çalışacağız.

Medya, onlara özel dikey kanallar inşa ederken, prototiplerde bu kitleye yönelik programlara daha fazla yer verecek.

Markalar bu kitleleri gençlerden daha çok sevecek. Zira bu kitle endüstri çağından geldiği için gençlere göre markalara “daha sadık”. (En azından bugün için)

Sanıldığının aksine teknolojiye kapalı değiller. Sosyal medyada özellikle Twitter’i Reuters son dakika ekranı gibi kullanıp, Facebook’ta eski dostlarıyla sohbet edip, akraba fotograflarına yorum yapıyorlar.

Endüstriyel medyanın biraz daha uzun süre ayakta kalmasını yine bu kitle sağlayacak. Eski ile yeniyi beraber tüketen ve kağıdın kokusunu seven bu kitlenin varlığı, özellikle Türkiye’de medyanın korktuğu radikal yeni medya geçişini bir miktar yumuşatacak.

Özetle, bugün arkadaş sohbetlerinde “detoks kitlesi” olarak bilinen ve niş kabul edilen bir yaşam tarzı, yarının kitlesel gerçeği olacak. Bu kitlesel trend beraberinde markalarla birlikte medyayı da derinden etkileyecek.

…ve en önemlisi, bugün kenarda kalmış bir hedef kitleyi de pazarlama dünyamızın manşetine taşıyacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.