Yaratıcı endüstride cinsiyet kalıpları

HoneyBook’un araştırması, kreatif alanlarda çalışan kadınların erkeklere kıyasla yüzde 32 daha az kazandığını ortaya koyuyor.

23.10.2017 - 10:44 | Gönül Hadımlı

Cinsiyete bağlı ücret ayrımcılığı, tüm endüstrilerdeki en büyük problemlerden bir tanesi. Ağustos ayında Silikon Vadisi’nin devlerinden Google’ın kadın çalışanları da aynı dertten mustarip olduklarını ve haklarını aramak için hukuki yollara başvuracaklarını belirtmişlerdi. Eşit çalışma koşullarına rağmen kadınların erkek çalışanlardan daha az ücrete tabi tutulması, yaratıcı endüstride de kendini gösteren büyük bir problem.

İş yönetimi ve ağ oluşturma platformu HoneyBook’un verileri, yaratıcı endüstride freelance çalışan kadın ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliğine dikkat çekiyor. HoneyBook, kendi platformunu kullanan 3 bin 100 kullanıcıyla yaptığı ankette “ABD yaratıcı ekonomisi”nde de cinsiyete bağlı ücret eşitsizliği probleminin varlığına vurgu yapıyor.

Anket çalışması, platformun erkek kullanıcılarının her yıl ortalama 45 bin 400 dolar kazanç sağladıklarını ve buna karşın kadınların ise aynı servislerde erkeklerden yüzde 32 oranında daha az (yıllık 30 bin 700 dolar) kazanç elde ettiklerini ortaya koyuyor. Ayrıca, platform kullanıcıların çoğu endüstrideki ücret eşitsizliğinden haberdar değil. Zira ankete dahil olanların yüzde 63’ü cinsiyetlere göre ücretlendirmelerin eşit olduğunu düşünüyor.

Görüntü yönetmenliği yapan kadınlar, erkelerin bir dolar aldığı işten 88 sent kazanç sağlarken, erkeklerin bir dolar kazandığı işlerde kadınların etkinlik planlamada 76 sent, fotoğrafçılıkta 60 sent ve müzisyenlikte de 46 sent kazandıkları ortaya çıkıyor.

Araştırma verileri aynı zamanda, ankete katılan kadınların yüzde 37’sinin saatlik ücretinin dokuz doların altında olduğunu gösteriyor. Saatlik dokuz doların altında kazanan kadınların oranı erkeklerin neredeyse iki katı. Ancak saatlik ücreti 50 doların üzerinde olan erkeklerin oranı ise ankete katılanların yüzde 20’si ve kadınların sadece yüzde 7’si saatlik bu ücreti yakalayabiliyor.

Kaynak: Fast Company

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.