Yapay zekâ ve ses teknolojilerine dikkat

Erdem Tolon'dan 2019'da reklamveren, ajans ve mecra sahiplerini etkileyecek trend ve tahminler.

02.01.2019 - 16:14 | MediaCat

Yapay zekâ ve ses teknolojilerine dikkat

Kantar Media Deputy General Manager Erdem Tolon, Kantar Grubu’nun Media Predictions raporundan hareketle, 2019’da reklamveren, ajans ve mecra sahiplerini etkileyecek trend ve tahminlerini yazdı.

Yapay zekâ ve ses teknolojilerine dikkat

Yapay zekâ ve ses teknolojilerine dikkatSon yıllarda dijitalleşmeyle beraber değişen tüketici ve izleyici davranışları sonucunda pazarlama ve medya alanında birçok gelişme ve değişim yaşanıyor. Dijitalleşme sonucunda yaşanan değişimle beraber izleyici bazında mecra tüketimlerine ait dağılımın arttığı saptanıyor. Medya özelinde dijitalleşmeyle birlikte yaşanan değişimi anlamlandırabilmek ve anlayabilmek zorlaşırken “connected intelligence” olarak adlandırılan ve tüm mecraların 360 derece bütünsel olarak değerlendirilmesi ve bu verilerin reklamverenlere ait verilerle entegre edilmesinin daha da ön plana çıktığı gözlemleniyor.

Kantar Grubu tarafından hazırlanan Media Predictions raporuyla beraber, 2019 yılında reklamveren firma, ajans ve mecra sahiplerinin yer aldığı medya dünyasını etkilemesi beklenen trendler ve tahminlerle ilgili bilgilere ulaşabiliyoruz.

 • ROI hesaplamalarında analitik ve yapay zekâ kullanımıyla beraber MMM ve ekonometrik modeller, dijital hesaplamalarda genellikle kullanılan Multi Touch Attribution modellere ek olarak online ve offline bazında eşzamanlı analiz imkânı sağlayacak DMP (Data Management Platform) sistemlerinin daha aktif olarak kullanılacağı öngörülüyor.
 • Gelişen ses teknolojisi sayesinde markaların reklam, stratejik ve kreatif planlama süreçleri dahilinde sesi daha fazla kullanmaya başlayacakları tahmin ediliyor.
 • 700 milyondan fazla düzenli sosyal medya kullanıcısı bulunan Çin’de, sosyal medya ve sosyal medya analitiği bazında yaşanan gelişmeler Batılı ülkeler tarafından adapte edilmeye başlanacak.
 • Her şeyin interneti konseptinin medya yönetimleri tarafından dikkate alınarak tüketicilere tek bir ekran altında değil, tüm temas noktalarında ulaşılıp markayla ilgili tüketicilere tecrübe yaratılması hedeflenecek.
 • Markaların reklamlarında kadınlara daha dikkat edeceği ve onları daha ön plana çıkaracağı bir sene olacak.
 • Dijital reklam yarışında Amazon hızlı oyuncu olarak yer alacak.
 • Video reklamcılığında cihaz ve mecraya özel reklam uygulamaları yer alacak ve özellikle dikey video uygulamaları ön plana çıkacak.
 • Büyük ekranda izlemelerin daha artacağı ve gelişeceği tahmin ediliyor.
 • Yapay zekâ kullanımı sayesinde pazarlama otomasyonlarında gelişmeler yaşanacağı ve özellikle programatik satın almaların daha çevik ve doğru olacağı öngörülüyor.
 • Influencer pazarlama stratejilerinde micro-influencer’lar aracılığıyla, markaların güven öğesinin ön plana çıkacağı tahmin ediliyor.
 • GDPR nedeniyle marka data stratejilerinde daha fazla uygulama olacağı ve davranışsal hedeflemenin ön plana çıkacağı öngörülüyor.
 • Artırılmış ve zenginleştirilmiş gerçeklik uygulamalarının tüketici davranışlarını daha fazla şekillendireceği tahmin ediliyor.

2019 yılıyla ilgili tahmin ve trendleri incelediğimiz zaman özellikle yapay zekâ, ses teknolojileri ve teknoloji alanında yaşanan değişimlerin; tüketicileri, pazarlama stratejileri ve uygulamalarını da etkileyeceği görülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.