Yahoo yeni CEO’sunu belirledi

Ünlü arama motoru Yahoo'nun başına Silicon Valley'in tanınmış kadın yöneticilerinden...

14.01.2009 - 10:18 | MediaCat

Ünlü arama motoru Yahoo’nun başına Silicon Valley’in tanınmış kadın yöneticilerinden Carol Bartz getirildi. Carol Bartz, daha önce şirket yönetim kurulu başkanlığından (CEO) ayrılacağını açıklayan şirket kurucusu Jerry Yang yerine bu göreve atandı.

60 yaşındaki Carol Bartz, kısaca Silicon Valley olarak adlandırılan Amerika’nın bilgisayar teknolojisinin kalbindeki birçok şirkette daha önce yöneticilik görevlerinde bulundu. En son olarak uluslararası yazılım firması olan Autodesk’te görev yapan Ms. Bartz, ayrıca Sun Microsystems’de de görev yaptı.

Bartz, 14 yıl boyunca çalıştığı yazılım firması Autodesk’te elde ettiği başarılarla tanınıyor. Bu şirkette çalıştığı 14 yıl içerisinde şirketin gelirlerini 300 milyon $’dan 1.5 milyar $’a taşıdı. Ayrıca şirketin hisse değerlerinin yıllık ortalama yüzde 20 kâr getirecek şekilde bir fiyatta tutunmasını sağladı. Bartz daha önce Sun Microsystems, Digital Equipment Corporation ve 3M gibi teknoloji şirketlerinde görev yapmıştı.

Carol Bartz, Fortune dergisinin “iş dünyasının en başarılı 50 kadını” ve Barron’un “dünyanın en saygı duyulan 30 CEO’su” listelerinde kendine yer edinmeyi başardı. Ayrıca, Amerikan başkanının Bilim ve Teknoloji Konseyi’nde görev aldı.

Yahoo’nun kurucusu Jerry Yang, büyük hissedarların şirketin başında durmasına karşı çıkmaları ve ayrıca Microsoft ile birleşmeye karşı çıkması sebebiyle yönetim kurulu başkanlığından ayrılmaya zorlanmıştı. Yang, CEO görevini bırakmakla beraber şirkette önemli söz sahibi olmaya devam edecek.

Endüstri gözlemcileri, Carol Bartz’ın atanmasıyla, Yahoo Search kısmının Microsoft tarafından alınması girişiminin sonuçlanabileceğini kaydediyorlar.

Kaynak:BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.