Yaban Çilekleri’nden önce Bris sabunları vardı

Bir reklam yönetmeni olarak Ingmar Bergman.

09.11.2015 - 09:05 | Arzu Nilay Kocasu

Yaban Çilekleri'nden önce Bris sabunları vardı

Yıl 1951. İsveç film sektörü, devletin eğlenceye getirdiği ağır vergilerinden altında ezilmiş bir halde hayatta kalma mücadelesi veriyor. O sıralar henüz 33 yaşında olan Ingmar Bergman iki eski karısı, beş çocuğu ve altıncı çocuğuna hamile yeni karısını geçindirmek için her zaman gittiğinden farklı bir yola sapmak zorunda. Tam da bu sırada karşısına bir fırsat çıkıyor henüz Yedinci Mühür, Yaban Çilekleri ve Persona gibi en bilindik eserlerine hayat vermemiş yönetmenin karşısına: Bris (Breeze, Esinti) sabunları.

Bergman sevenlerin ilerleyen yıllarda adını sıkça duyacakları, favori görüntü yönetmenlerinden Gunnar Fischer’ı da yanına alan Ingmar Bergman, Bris sabunları için gelecek üç yıl boyunca sinema salonlarında gösterilmek üzere birer dakika civarında dokuz reklam filmi hazırlıyor.

Eserleri ders niyetine izletilen; iç hesaplaşmalar, ölüm, ıstırap, tanrının varlığı veya yokluğu gibi kasvetli, derin ve varoluşsal meselelere değinen filmlerle dolu yönetmenlik hayatında bir süreliğine bakteriler ile sabunları er meydanında dövüştüren Bergman, yedinci sanata kattığı anlamın birazcığını da cebine katmakta bir sakınca görmemişse onu kim suçlayabilir?

“İşin özü şu ki, Bris reklamlarını kendi hayatımı ve ailelerimin hayatlarını kurtarmak için kabul ettim. Fakat bu gerçekten ikincil sebepti. Reklamları yapmayı kabul etmemdeki öncelikli sebep, reklam için verilen bütçeyi nasıl harcayacağım konusunda tamamen özgür olmama ve ürünün mesajını gönlüme göre oluşturmama imkân tanınmasıydı. Her nedense, reklam sektörünün elinde para çekiyle kültüre doğru koşmasına üzülmekte ve bu durumdan suçluluk duymakta daima zorlanmışımdır.” Ingmar Bergman
Videonun altındaki sayfa numaralarına tıklayarak Bergman’ın Bris sabunları için çektiği tüm reklam filmlerine ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Open Culture

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.