“Ya kadın olsaydın”

KADER kampanyası kendi mecrasında devam ederken, bu kampanyayı destekleyen bir başka kampanya internete düştü. Yanda örneklerini gördüğünüz bu viral kampanya, aynı sorunu bir başka açıdan ele alıyor.
03.04.2011 - 00:00

KADER’in 275 kadın kampanyası kendi mecrasında devam ederken, bu kampanyayı destekleyen bir başka kampanya internete düştü. Bu viral kampanya, kadının siyasette ve parlamentoda varolmasının önündeki sorunları bir başka açıdan ele alıyor.

Türkiye’deki üç büyük siyasi partinin genel başkanları kampanyanın odağına konulmuş ve onlara “Ya Kadın Olsaydın?” diye soruluyor. Kampanyada liderlerden kadınların siyasetteki temsil sorununa ilişkin empati kurarak seçimlerde aday belirlemeleri isteniyor.
 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Ya Kadın Olsaydın Tayyip Bey?” sorusu soruluyor. Daha sonra ise sorunun yanıtıyla devam ediliyor: “Misafir ağırlayacaktın. Siyaset yerine börek yapacaktın.”

Kampanyada ayrıca tüm liderlere kadın milletvekili oranını yüzde 50’ye çıkarmaları ve listelerinde yarı yarıya kadın aday göstermeleri durumunda kadın seçmenlerin sonuna kendilerini destekleyecekleri sözü veriliyor.

Kucağında bir bebek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çok benzeyen bir kadın fotoğrafının yanında ise şu sözler yer alıyor: “Ya Kadın Olsaydın Kemal Bey? Bebek bakacaktın. Muhalefet yerine mama yapacaktın.” Bugünün siyasi anlayışı yüzünden meclisteki kadın milletvekili oranının sadece yüzde 9 olduğunu belirten reklam, “13 Haziran 2011 Sabahı 275 Kadın Milletvekili” sloganıyla tamamlanıyor.

Ojeli tırnaklarıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye tek yumurta ikizi kadar benzeyen, örgü ören bir kadın fotoğrafının yanında yer alan metin ise şöyle başlıyor: “Ya kadın olsaydın Devlet Bey? Örgü örecektin. Meclisi rüyanda görecektin.” Son derece esprili, bir o kadar da etkili kampanya, bakar bakmaz insanı gülümsetiyor.

KA.DER birbirinden etkili siyasi kampanyalar yaptıran bir sivil toplum kuruluşu olarak tanınıyor ve bu alanda etkisini, ağırlığını hissettiriyor. Diğer sivil toplum örgütleriyle karşılaştırıldığında sıfır bütçeli kampanyaların etkisi ve gücüyle fark yaratıyor. Görünen o ki bundan sonra KA.DER kampanyalarını destekleyen yan kampanyalara şahit olmaya devam edeceğiz.

KADINLAR SEÇİM VE YENİ ANAYASA İÇİN ATAKTA!

Milletvekili aday adaylık süreci ve 8 Mart Kadınlar Günü yakın tarihlere denk düşünce Türkiye’deki kadın örgütleri hiç olmadığı kadar hareketlendi. Seçimlerden hemen sonra yeni anayasanın hazırlanacak olması ve giderek artan kadın cinayetleri üst üste gelince sivil toplum kuruluşları hızla harekete geçerek tepki vermeye başladı. Her seçim öncesi farklı kampanyalarını görmeye alıştığımız Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) yine ses getiren bir kampanyayla gündeme gelmeyi başardı.

KA.DER kampanyası devam ederken çeşitli sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, gazeteci ve yazarlarla iş dünyasının önde gelen isimleri bir araya gelerek “Haklı Kadın Platformu”nu oluşturdular. Amaç yine aynı: Kadınların politikaya katılımını engelleyen koşulların ortadan kaldırılması.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, KA.DER ve TÜSİAD Kadın Erkek Eşitliği Çalışma Komisyonu’nun da aralarında bulunduğu birçok sivil toplum kuruluşu Haklı Kadın Platformu’nda yer alıyor. Türkiye 134 ülkenin yer aldığı kadın erkek eşitliği sıralamasında sondan 9’uncu sırada bulunuyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın milletvekili oranı yüzde 9 ve 181 ülke içerisinde 105’inci sıradayız. Bürokraside de durum çok farklı değil. İşte tüm bunların sonucunda bu defa kadın örgütleri hedefi, çıtayı yüksek koydu: Yüzde 50.

Bunların yanı sıra son günlerde gündeme gelen bir başka hareket ise “Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnsiyatifi” adıyla gündeme oturdu. “Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi”, başörtülü milletvekili adayı için partilere çağrı yaparak “Başörtülü aday yoksa ‘oy’ da yok” sloganıyla harekete geçti.

275 KADIN MİLLETVEKİLİ

KA.DER tarafından başlatılan “275 Kadın” kampanyası 12 Haziran 2011’de yapılacak genel seçimlerde listelerde yer alacak kadınların sayısını artırmayı amaçlıyor. Reklam filmleri, basın ilanları ve açıkhava kampanyalarının yanı sıra medyada yoğun bir şekilde haber olarak yer almaya başlayan KA.DER kampanyasında ünlü isimler yer alıyor. Bu isimler arasında KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, yazar Ayşe Kulin, televizyoncu Ayşe Özgün, köşe yazarı Nihal Bengisu Karaca, terzi Nebahat Alanç, sanatçılar Gülben Ergen, Sertap Erener ve Nil Karaibrahimgil yer alıyor.

Kampanyada şu mesajlar ön plana çıkarılıyor:

Eşit Temsil için” 275 Kadın…

“Yeni Anayasa için” 275 Kadın…

“Gerçek Demokrasi için” 275 Kadın…

“Engellerin Kalkması için” 275 Kadın

Televizyonda yayınlanan reklam filmleri Nil Karaibrahimgil’in bestesiyle tamamlanıyor.

Pelin Özkan’ın blog yazılarına http://pelinozkancat.blogspot.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.