Wikipedia’dan 20. yaşına özel NFT

Kurucu Jimmy Wales'in Wikipedia'da yaptığı ilk düzenlemenin NFT'si 750 bin dolardan alıcı buldu.

20.12.2021 - 11:27 | Simge Şenses

Wikipedia'dan 20. yaşına özel NFT

Wikipedia, 20. yaşını kendi NFT’sini piyasaya sürerek kutladı. Dijital sanat eseri, geçtiğimiz hafta The Birth of Wikipedia (Wikipedia’nın Doğuşu) başlığıyla düzenlenen müzayedede 750 bin dolardan alıcı buldu.

Eser, kurucu Jimmy Wales tarafından Wikipedia üzerinde yapılan ilk düzenlemenin (“Merhaba, Dünya!” yazılı bir mesaj) NFT’ye dönüştürülmüş versiyonunu içeriyor. Tasarımını Wikipedia ana sayfasının 2001’deki en eski kaynak kodundan alan eser, alıcının sayfayı düzenlemesine, istediği zaman orijinal versiyonuna sıfırlamasına izin veren dinamik bir özelliğe sahip.

Müzayedede aynı zamanda Wales’in Wikipedia’yı kurarken kullandığı pembe renkli iMac bilgisayar da satışa sunuldu. Orijinal kutusunda açık artırmaya çıkarılan iMac, 187 bin 500 dolara satıldı.

Wikipedia'dan 20. yaşına özel NFT

Satışlardan elde edilen gelirin bir kısmı Wales’in bağış sistemiyle, reklamsız bir modele dayalı sağlıklı bir çevrimiçi ortam oluşturmayı amaçlayan yeni sosyal medya projesi WT.Social’ı finanse etmek için kullanılacak. Kalan kısmı ise özgür bir kültür dünyası inşa etmeye odaklanan hayır kurumlarına bağışlanacak.

Satışların gerçekleştiği müzayede evi Christie’s’in kıdemli uzmanı Peter Klarnet, eserlerin gördüğü rağbeti “koleksiyonerler arasında internet tarihine artan ilginin” bir yansıması olarak değerlendiriyor.

Kaynak: Design Taxi, christies.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.