Wieden + Kennedy’den ırkçılığa karşı net tavır

Ajans, Black Lives Matter'a destek vermeyen müşteri ve kişilerle çalışmayacak.

18.06.2020 - 14:05 | Sencer Uçar

Wieden + Kennedy'den ırkçılığa karşı net tavır

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolarla birlikte Nike ve McDonald’s gibi müşterileri için güçlü kampanyalara imza atan bağımsız reklam ajansı Wieden + Kennedy, ırkçılığa karşı net bir tavır aldı. Ajans, ırkçılık karşıtı toplumsal hareket Black Lives Matter’a destek vermeyen müşterilerle çalışmayacağını duyurdu.

Wieden + Kennedy’nin kararı yalnızca müşterileri kapsamıyor. Ajans, siyahilerin hayatının önemli olduğu fikrine katılmayanları işe de almayacak.

Ajansın ırkçılık karşısında aldığı net tavrını duyurduğu Instagram paylaşımında, “Black Lives Matter. Bu tartışmaya kapalı bir söz. Eğer bu düşüncede olmayan bir çalışansanız, kendinize çalışacak başka bir yer bulmalısınız. Partnerlerimizden biriyseniz ve bu fikri desteklemiyorsanız, bağımızı sürdürmek istemeyiz. Bir müşteri olarak bu fikri desteklemiyorsanız, size başka bir ajans bulma konusunda memnuniyetle yardımcı oluruz” ifadesi yer aldı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#BlackLivesMatter

Wieden+Kennedy (@wiedenkennedy)’in paylaştığı bir gönderi ()

Wieden + Kennedy’nin portföyündeki Nike ve HBO gibi markalar, protestoların alevlenmesiyle birlikte hemen harekete geçmiş ve Black Lives Matter hareketine desteklerini sunmuştu. Siyasi ya da kutuplaştırıcı meselelerden uzak duran geleneksel markalar arasında değerlendirilen McDonald’s da ırkçılığın karşısındaki yerini almıştı. Wieden + Kennedy Portland’ın portföyündeki KFC’nin çatı şirketi Yum Brands’in CEO’su David Gibbs de Black Lives Matter diyerek sonlandırdığı bir mektup paylaşarak, sosyal adaletsizlikle mücadele eden inisiyatiflere bağışta bulunacaklarını açıklamıştı. Ajansın bir diğer müşterisi Facebook ise CEO Mark Zuckerberg’in ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşımları konusunda Twitter’a benzer bir tutum sergilemedi gerekçesiyle şirket içi ve dışından eleştirilere maruz kalmıştı. Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde siyahilerden yana olduğunu belirterek, “Sizlerin hayatı önemlidir, siyahilerin hayatı önemlidir” açıklamasında bulunmuştu.

Adweek’in ajans kaynaklarından edindiği bilgilere göre, son açıklama üzerine halihazırdaki müşterilerden herhangi biriyle anlaşmanın sona erdirilmesi pek mümkün değil. Zira ajansın ön plandaki müşterileri büyük çoğunlukla Black Lives Matter’a destek sunuyor. Ajansın tutumu, muhafazakar müşterilerinden tepki görmemek adına harekete sıcak bakmayan potansiyel müşterilere uyarı niteliğinde.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.