MediaCat

WhatsApp’tan Taliban’dan kaçış belgeseli

We Are Ayenda adlı belgesel, Afganistanlı genç kadın futbolcuların kaçış öyküsünü anlatıyor.

Meta bünyesindeki özel mesajlaşma servisi WhatsApp, 2021 yılında Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da genç kadın milli futbol takımı oyuncularının ülkeden kaçış öyküsünü “We Are Ayenda” ile belgeselleştirdi.

WhatsApp, Anonymous Content ve bünyesindeki kreatif kuluçka merkezi The Lab işbirliğinden doğan belgesel, FIFA Kadınlar Dünya Kupası ile eşzamanlı olarak Prime Video’da yayınlandı. Amber Fares’in yönetmenliğini üstlendiği yarım saatlik belgesel, insanların göç etmek zorunda kaldıklarında yaşadıkları deneyimler ve sporun insanları bir araya getirme gücü hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Takımın eski kaptanı ve aktivist Farkhunda Muhtaj ile genç futbolcuların arasında gelişen ilişkileri konu alan belgeselde Muhtaj’ın hiç yüz yüze tanışmadığı insanları WhatsApp mesajları ve sesli mesajlar aracılığıyla güvenli bir yere götürmesi anlatılıyor.

Farkhunda Muhtaj, “Bu harika genç kadınlar sadece futbol mücadelelerine devam edip hayallerine ulaşmak istiyor. Onların başarılı bir şekilde kaçmalarına yardımcı olma konusunda güvenli iletişim için riskin çok yüksek olduğunu biliyordum. Pasaportları ya da kimlikleri ele geçse görev tehlikeye girmekle kalmayacak aynı zamanda herkesin hayatı riske girecekti” diyor.

The Lab Yönetici Prodüktörü Zac Ryder, “Bu hikâyeyi WhatsApp ekibiyle paylaştığımız andan itibaren hepimiz kızlara ve Farkhunda’ya hayranlık duyduk. Önceliğimizin onları ve ailelerini onurlandırmak olduğu konusunda herkes hemfikirdi. Bu da hikâyeyi labildiğince gerçekçi anlatmak demekti. Böyle bir şeye imza atmak için çok cesur bir müşteri olmak gerekir. Böylesine düşünceli ve kararlı ortaklarla çalıştığımız için çok şanslıyız” yorumunda bulunuyor.

WhatsApp Global Pazarlama Başkanı Vivian Odior ise, WhatsApp insanları gizlilikle bağlamak için var. Bu hikâyeyi duyduğumuzda, kullanıcı güvenliği düşünülerek geliştirilen uygulamamızın onlara bu yolculukta yardımcı olması bizi çok mutlu etti. Hayallerinin peşinden koşan herkese ilham kaynağı olan bu cesur kadınları desteklemekten onur duyuyoruz” diyor.

Belgesele buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.