WAZ, Balkanlardan çekiliyor

Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) Balkan ülkelerindeki yatırımlarından tek tek çekiliyor...

04.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Almanya’nın önemli medya gruplarından Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) Balkan ülkelerindeki yatırımlarından tek tek çekiliyor. Haziran ayında Sırbistan’dan çekilme kararını duyuran grup, yıl sonuna kadar Romanya ve Bulgaristan’daki iştiraklerini satma kararı aldı. WAZ grubunun, Doğu Avrupa ülkelerinde medya alanındaki önemli gazetelerde hisseleri bulunuyor.

2000’li yıllarında başından itibaren doğu Avrupa’da medya yatırımlarına girişen Alman medya grubu WAZ, 10 yılı geçmeden politika değişikliğine gitti. Grup, art arda aldığı kararla bu ülkelerdeki yatırımlarını tek tek elden çıkarma kararı aldı. Çekilme kararını tetikleyen ilk olay Sırbistan’da patlak verdi. Haziran ayında Sırp bakan WAZ grubunu ‘ülkelerindeki yatırımlarıyla ilgili şeffaf olmamakla’ suçladı. Bunun üzerine WAZ grubu bir basın açıklamasıyla Sırbistan’dan çekileceğini duyurdu. Sırbistan’da yüzde 50’sini alman grubunun elinde tuttuğu Politika gazetesinin kalan hisseleri ise Sırp devletine ait. Ayrıca Dnevnik gazetesinin yüzde 55 hissesine sahip olan WAZ grubunun, Vecernia Novosti isimli gazeteyi alma girişimi basına yansımıştı.

Romanya’da 100 yıldan fazla maziye sahip Romania Libera’nın yüzde 50’sine sahip olan WAZ grubu, ayrıca matbaa ve ajanslarla, bazı dergileri de bünyesinde barındırıyor. Bulgaristan’da daha etkin olan Alman grubu, bu ülke tirajlarının yüzde 70’ini elinde tutuyor. Ülkenin en çok satan iki gazetesi Trud ve 24 Çasa WAZ grubu bünyesinde bulunuyor. WAZ grubunun Makedonya, Hırvatistan ve Macaristan’da da medya yatırımları olduğu biliniyor.

Bu arada Deutsche Welle’ye konuşan WAZ grubu CEO’su Bodo Hombach, bölge ülkelerinden çekilme kararlarını açıklarken önemli suçlamalarda bulundu. Bölge ülkelerinde oligarşinin medyada gittikçe aktif olmaya başladığı suçlamasında bulunan Hombach, "Bu oligarşik yapı para kazanmak için değil, bu yolla siyasi nüfuz oluşturmak için medya yatırımına giriyor. Oligarşi ile siyasi gücün girdiği sıkı ilişki piyasayı olumsuz etkiliyor." ifadelerini kullandı. Hombach, Romanya’ya ilişkin tespitini ise ‘medya anlayışının alt üst olduğu’ şeklinde yaptı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.