Wasteminster: Bir Downing Sokağı felaketi

Greenpeace'ten İngiltere'nin atık ihracatının korkutucu boyutunu gözler önüne seren kampanya.

20.05.2021 - 16:35 | Simge Şenses

Wasteminster: Bir Downing Sokağı felaketi

Greenpeace verilerine göre İngiltere’nin 2020 yılında gerçekleştirdiği plastik atık ihracatı 688 bin tona ulaşmış durumda. Günde ortalama 1,8 milyon kilogram atığa denk düşen ihracatın yüzde 40’ının yasadışı yollarla Türkiye’ye yapıldığı haberleri ise son dönemde gündemi meşgul eden ve binlerce insanı sosyal medya ve imza kampanyaları altında birleştiren konulardan biri.

Greenpeace İngiltere, ülkenin her gün ihraç ettiği plastik atıkların diğer ülkeler yerine Londra’nın Downing Caddesi’ne atılması durumunda ne olacağını gösterdiği Wasteminster kampanyasıyla durumun ciddiyetinin altını çarpıcı bir biçimde çiziyor. İngiliz hükümetini denizaşırı ülkelerde yaratılan plastik kirliliğinden sorumlu tutan filmde, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın gezegeni korumakla ilgili basmakalıp sözlerden oluşan konuşması sırasında bölgeye yağmaya başlayan atıklar dev bir şelaleye dönüşüyor.

Park Village, Studio Birthplace ve Method & Partners tarafından yaratılan iki dakikalık filmin yönetmen koltuğunda Jorik Dozy ve Sil Van Der Woerd var.

Greenpeace’in Kıdemli Kampanyacısı Nina Schrank kampanyayı “Animasyondaki adanmışlık ve teknik yetenek olağanüstü. Studio Birthplace ve Park Village’ın yaratıcılığına, Sil ve Jorik’in ekolojik değerlerine ve Method & Madness’ın CGI becerilerine minnettarız. Bu güçlü film, hükümetin geridönüştürüldüğünü iddia ettiği fakat gerçekte başka ülkelere ihraç edilen plastikler hakkındaki şok edici gerçeği ortaya koyuyor” sözleriyle anlatıyor.

Kaynak: shots.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.