Vosvos 80 yaşında

Küçük bir atölyeden çıkıp dünya markası olmak.

29.05.2018 - 10:24 | Alev Kaynak

Vosvos 80 yaşında

Volkswagen Beetle ya da bizim ona yakıştırdığımız isimleriyle Vosvos, Kaplumbağa ya da Tosbağa 80’inci yaşını kutluyor. 3. Reich Almanya’sında, Wolfburg kentinde bir fabrikada; Adolf Hitler ve Ferdinand Porsche işbirliğiyle başlayan hikâye, yıllar içinde tüm dünyaya yayıldı.

Hitler’in kitlesel üretime uygun bir araç geliştirme projesi, ihtiyaç duyduğu yaratıcı desteği Ferdinand Porsche’den alırken, Porsche de finansal baskılara yenik düşmesini önleyecek siyasi yardımı Nazi Partisi’nde buldu. “Keyif içinde kuvvet” (strength through pleasure) mottosuyla yola çıkan Vosvos, Hitler’in 1933 yılında, Şansölye seçilmesinin hemen ardından Alman halkına verdiği bir “halk motoru”nun ürünüydü. Elbette, üretimi gerçekleştikten sonra yalnızca özel zevkler için değil, askeri amaçlar için de kullanıldı Vosvos.

Vosvos’un asıl başarısı ise, 2. Dünya Savaşı sonrasında, Nazi’lerle olan ilişkisini geride bırakmak için “Beetle” ismiyle yeniden pazarlanmasıyla mümkün oldu. Beetle, kısa sürede, savaştan yenilgiyle çıkmış bir ülke için ekonomik bir mucize ve global bir başarı haline geldi.

Küçük, sevimli ama garip görünüşlü Beetle’ı, Batı dünyasına, özellikle ABD’ye tanıtan 1959 tarihli Billl Bernbach kampanyasını ise hepiniz hatırlarsınız: Think Small.

Vosvos 80 yaşında

Uzun lafın kısası, gönüllerin sultanı haline gelen bu sevimli kaplumbağa, 22 milyon haneyi mutlu etti bugüne dek. Üretimi yıllar önce durdurulmuş olsa da Volkswagen‘in en gözde üretimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Kaynak: dw.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.