RTÜK’ten tuhaf karar

RTÜK, Vodafone'un 'ağlayan bebek' reklamı yüzünden aralarında TRT'nin de yer aldığı 25 kanalı uyardı.

03.01.2014 - 17:05 | MediaCat

RTÜK Vodafone'un 'ağlayan bebek' reklamı yüzünden aralarında TRT'nin de yer aldığı kanalları uyardı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘nun (RTÜK), dün akşam gerçekleştirdiği üst kurul toplantısından ilginç bir karar çıktı. Kurul, Vodafone Türkiye tarafından yayınlanan bir reklam filmi nedeni ile aralarında TRT‘nin de bulunduğu 25 kanala uyarı cezası verdi.

Vodafone‘un söz konusu reklamında, bir bebek akıllı telefon üzerinden çizgi filmi izlerken görülüyor. Filmde, görüntü donduğunda bebek ağlamaya başlıyor. Ardından, bebeğin çizgi filmi izlediği telefon Vodafone bağlantılı bir telefonla değiştirildiğinde donma olmuyor ve bebek sürekli gülüyor.

Hürriyet‘in haberinde toplantıya konu olan bu reklamı yayınlayan 25 televizyon kanalına uyarı cezası verilmesinin kararlaştırıldığı ifade ediliyor. Gazete kararın oy çokluğu ile alındığını bildiriyor ve kurulun AKP kontenjanından gelen üyesi Taha Yücel ile CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç’un karşı oy kullandığını söylüyor.

Haberde uyarı cezasının RTÜK yasasının 9’uncu maddesinde yer alan şu hükümden dolayı verildiği ifade ediliyor:

“Çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar vermemek, deneyimsizliklerini veya saflıklarını istismar ederek, çocukları bir ürün veya hizmeti satın almaya veya kiralamaya doğrudan yönlendirmemek; çocukları reklamı yapılmakta olan ürün veya hizmetleri satın almak için ebeveynlerini veya başkalarını ikna etmeye doğrudan teşvik etmemek; çocukların ebeveynlerine, öğretmenlerine veya diğer kişilere duyduğu güveni istismar etmemek veya sebepsiz olarak çocukları tehlikeli durumlarda göstermemek.”

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.