MediaCat

Vietnam imzasıyla MediaCat Tasarım…

Vietnam ajansın hazırladığı MediaCat Tasarım Eki ustalara ustalarını anlattırıyor.

Vietnam imzasıyla MediaCat Tasarım…

Reklam dünyasının yaratıcı isimlerinin hazırladığı MediaCat Tasarım eki, Ekim ayında Vietnam Ajans Başkanı Tibet Sanlıman‘ın editörlüğünde hazırlandı. Sanlıman, ‘Tasarım Ustaları, Ustalarını Anlatıyor’ teması çerçevesinde mesleğin ‘usta’larından kendi hikâyelerini anlatmalarını istedi.

Tasarım ustalarının kendi ustalarını anlattıkları videoların yer aldığı usturayikimdenaldim.com sitesiyle de desteklenen çalışmada Sanlıman da kendi ustaları Mengü Ertel ve Paul McMcillen’a şu notla teşekkür ediyor: “Hayatı meslek gibi, mesleği hayat gibi yaşamamı sağlayan ustalarım Mengü Ertel ve Paul McMillen’a teşekkürlerimle.”

El aldığımız ustalar…

Adana’da bir berber salonu… Tabelasında Çiçek Berber Salonu yazıyor. Adana’nın ilk berberi Cabbar Usta, bir ayağı dükkanının eşiğinde kollarını kavuşturmuş poz veriyor. Ustalara has bir poz bu… İşini iyi yapan insanlara özgü bir gurur, kendinden ötesine yettiğini bilen bir mutluluk ifadesi. Çok usta yetiştirmiş Cabbar Usta. Hepsiyle de gurur duymuş. Buna rağmen hepsiyle de ustalık mesafesini korumuş. Benim kuşağımın bildiği bir ritüeldir; berber ustası çırağını eğitirken şişmiş bir balonu tıraş köpüğüyle kaplayarak patlatmadan ustura vurdururdu. Bu sınavı geçmek elbette yetmezdi. Çırağın önce ustasından nasiplenmesi hatta onu taklit etmesi gerekirdi. Bu çile döneminin sonunda usta, hiçbir açıklamaya gerek duymadan ona “sen oldun” derdi. Yani icazet verirdi.

“Kendi reklamımızı yapmayalım abi”

Dedemin özenle ve sabırla sürdürdüğü bu gelenek aslında hâlâ devam ediyor. Adı konulmasa da hepimize bir veya birkaç usta el vermiştir. Bu eki yapmamız istendiğinde arkadaşlarım söz birliğiyle “Kendi reklamımızı yapmayalım abi” dediler. Zaten bünyeye aykırı olduğundan “Peki” dedim ve memleketin grafik tasarım ustalarından ustalarını, mesleki hikâyelerini anlatmalarını rica ettim. Bu tip projelerde hep aynı yanlışa düşüldüğünden dolayı da listeyi çok geniş tuttum. Ulaşabildiklerim, ulaşamadıklarım oldu. Kabul edenler şimdi kendilerini anlatacak. Hepsine kabul edip yolun başlarındaki genç arkadaşlarımı nasiplendirdikleri için teşekkür ederim. Vietnam’ın bu naçizane hediyesinin kabul edilmesi dileğiyle.

Tibet Sanlıman

Projenin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna erişebilirsiniz.

Vietnam Ajans imzalı MediaCat Ekim 2013 Tasarım Eki

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.