MediaCat

“Video 2018’de burada ancak yarın yok”

Instagram EMEA Bölgesi Marka Geliştirme Yöneticisi Amy Cole’dan 2018 öngörüleri.

“Video 2018’de burada ancak yarın yok”

“2018’de markaların kısa ömürlü formatları kullanarak yeni şeyler denediğini görmeyi bekliyoruz. Herhangi bir gönderinin 24 saat sonra kaybolacağını bilmek, yaratıcı özgürlük alanını genişletiyor” diyor Instagram EMEA Bölgesi Marka Geliştirme Yöneticisi Amy Cole sektörün seneye karşı karşıya kalacağı senaryolardan bahsederken.

2017 sona ererken, Cole, dünya genelinde markalarla yürüttükleri çalışmalar çerçevesinde şekillenen 2018 öngörülerini sektörle paylaşıyor.

“Video 2018’de burada ancak yarın yok”

"Video 2018'de burada ancak yarın yok"2017, Instagram için büyük bir yıl oldu; önemli kilometre taşları aştık. Instagram, her gün 500 milyon insan ve işletmenin tutku ve ilgi alanları çerçevesinde bir araya geldiği, dünya çapında toplam 800 milyonluk bir topluluk haline geldi. Hikâyeler bir yaşını henüz doldurdu ve şimdiden 300 milyon günlük kullanıcısı var; insanların gün boyunca platforma gelmelerini sağlıyor. 25 yaşın altındaki insanlar Instagram’da günde ortalama 32 dakikadan fazla vakit geçiriyor. Instagram’ın 2 milyondan fazla aktif reklamvereni var ve işletme topluluğu büyüyerek 20 milyon işletme hesabının üzerine çıktı.

2017’nin sonuna yaklaşırken, bu güçlü topluluğumuzda gözlemlediğimiz tüketici davranışları ve dünyanın her yerindeki her büyüklükten markayla yaptığımız çalışmalara dayanan 2018 öngörülerimizi pazarlama sektörüyle paylaşmak istedik…

Sosyal medya mağazası

Konu ister seyahat, ister yeme – içme, ister moda olsun; insanlar işletmelerle etkileşim halinde olmak istiyorlar. Y Kuşağı’nın yüzde 62’si, bir markanın sosyal ağlarda ilgilerini çekmesinin, o markanın sadık müşterisi olma ihtimallerini artırdığını söylüyor. Durum böyleyken, sosyal platformlar doğrudan satış sağlayan etkileşimleri engelleyen bariyerleri yıkmak için heyecan verici bir fırsatla karşılaşıyor.

2018’de markalar bu etkileşimden yararlanarak sosyal kanallardan doğrudan satış elde ettikçe, sosyal medya ticaret için ilk seçenek haline gelecek. ABD’de son bir yıldır uygulama içinden alışveriş yapmayı kolaylaştıran Instagram’da “Alışveriş” özelliğini test ediyoruz; 2018’de bu özelliği daha fazla ülkeye sunmak için heyecanlıyız.

Video gelecek yıl burada ama yarın yok

2019 yılında tüm çevrimiçi video görüntülemelerinin yüzde 72’sinin mobil cihazlar üzerinden yapılacağı tahmin ediliyor. Bu, markaların yaratıcı olabilmeleri ve tüketicilerin ilgisini çekecek sürükleyici video deneyimleri yaratmaları için büyük bir fırsat sunuyor. Hikâyeler gibi bir süre sonra kaybolan formatların daha popüler hale geleceğini düşünüyoruz. Gelecek yıl, markaların kısa ömürlü formatları kullanarak yeni şeyler denediğini görmeyi bekliyoruz. Herhangi bir gönderinin 24 saat sonra kaybolacağını bilmek, yaratıcı özgürlük alanını genişletiyor.

İşletmeler mesajlaşmaya başlayacak

Mobil cihazlara geçişin yanı sıra, insanların tercih ettikleri iletişim kurma yolunun da anlık, doğrudan ve kişisel mesajlaşma yöntemine doğru kaydığını gördük. Arkadaşlarıyla kurdukları hızlı ve günlük konuşma dilindeki iletişimi işletmelerle de kurmak isteyen insanların sayısı gittikçe artıyor. İnsanların yüzde 64’ü, bir işletmeyi aramak veya e-posta göndermek yerine mesaj atmayı tercih ettiğini söylüyor. Bu oranın 2018 yılında da artmaya devam edeceğini ve daha fazla işlemin mesajlaşma yoluyla yapılacağını tahmin ediyoruz.

Pazarlama alanındaki yeniliklerin öncüsü küçük işletmeler olacak

Eskiden dünya çapındaki pazarlama kampanyalarını sadece büyük bütçelere sahip büyük markalar yaratıyordu. Ancak, sosyal medyanın kolaylığı ve etkinliği pazarlama sahasını eşitleyerek küçük işletmelerin küresel anlamda büyümesine ve sektörde yer edinmesine olanak sağladı. 2018’de, küçük işletmelerin sınırları zorlamaya ve sektördeki herkes için yeni çıtalar belirlemeye devam etmesini bekliyoruz.

Nişin yükselişi

Dünyanın dört bir yanından insanlar, sosyal medyada ortak tutkuları ve ilgi alanları çerçevesinde birleşiyor. Bu herhangi bir marka için, kolayca ulaşılabilen, değerli ve aktif bir kitlenin olduğu anlamına geliyor. Niş toplulukların yükselişi, belirli bir üründe uzmanlaşmış ya da belirli bir kitleye özel hizmetler sunan niş işletmelerin yükselişini teşvik ediyor.

İçeriğin değerini yeniden değerlendirmek

“Beğeniler” ve yorumlar gibi sosyal ölçümler pazarlama başarısının bir göstergesi olsa da asıl önemli olan ölçüt satış veya ticari faaliyetler. Markalar, daha ayrıntılı müşteri içgörülerine erişebildiği için, takipçilerinin kim olduğu ve hangi içeriklerin diğerlerinden daha iyi karşılandığı gibi konularda eyleme geçirilebilecek bilgileri belirleyebilir. Markalar, kitlelerinin davranışlarına ve demografik özelliklerine daha fazla dikkat ettikçe, daha yerinde ve zamanlı içerik üretebilir, bu da satışları artırmaya yardımcı olur.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.