Van gazeteleri yeniden iş başında

Van’daki 11 gazete depremden dokuz gün sonra, bugünden itibaren tekrar yayında

31.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Van’daki 11 gazete depremden dokuz gün sonra, bugünden itibaren tekrar yayında. Gazeteler depremde matbaaları ve haber merkezlerinin hasar görmesi nedeniyle yayınlarına ara vermek zorunda kalmıştı. Ağır hasar nedeniyle binalarına giremeyen gezeteciler, depremden sonra çıkacak ilk nüshalarını Basın İlan Kurumu’nun kurduğu Medya Destek çadırında hazırladı.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü ve Van Şube Müdürlüğü yetkilileri, gazetelerin yayıma başlamaları nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. İnönü İlköğretim Okulu bahçesinde kurulan çadırda gerçekleşen toplantıya Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü İletişim Uzmanı M. Yaşar Durukan, Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, Trabzon Şube Müdürü Abdurrahman Bahşişoğlu, Van Şube Müdürü Mehmet F. Ayan ile 11 gazetenin temsilcileri katıldı.

Toplantıda Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, şunları söyledi: "Medya Destek Merkezimiz Van medyası başta olmak üzere Van’da görev yapan yerli ve yabancı medyanın hizmetindedir. Gazetecilerin ihtiyaç duyacağı her türlü programın yüklendiği 10 bilgisayar, internet bağlantısı, faks, printer ve kesintisiz güç kaynağı bulunan merkezimiz Van’daki medya merkezleri kullanılabilir hale gelene kadar hizmet verecek. Afet mağduru Van halkına moral verecek, sıkıntılarını dile getirecek haberler bekliyoruz."

İletişim Uzmanı M. Yaşar Durukan ise "Van’daki en büyük sorun iletişim sorunudur. Çadırkentlerde yaşayan binlerce afetzedenin interneti, televizyonu yok. Gazeteler önemli bir boşluğu dolduracak. Çadırkentlere özel ekler çıkarılabilir. Normal zamanlarda haber değeri bile taşımayan bilgiler böyle bir ortamda çok önemli. Her türlü duyuruyu, ihtiyaç listesini sürekli güncellemelisiniz. Özellikle sitelerinizde mesaj panoları açarak, depremzedelerin yurtiçi ve yurtdışındaki yakınları ile yetkililer arasında iletişim köprüsü olabilirsiniz" dedi.

Ücretsiz karikatür servisi
Trabzon Şube Müdürü Abdurrahman Bahşişoğlu, Trabzon’un duayen gazetecilerinden araştırmacı yazar, Karikatürüst Hikmet Aksoy’un Van’daki bütün gazetelere hergün ücretsiz karikatür servisi yapacağı sözünü verdi.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.