Ülker’in çevreci inekleri ‘ot yoksa süt yok’ diyecek

Ülker Şirketler Topluluğu, Ağustos’ta başlayacak olan Cow Parade’e (İnek Festivali) ‘çevreci inekleri’ ile katılacak. Festival sonrası açık artırma ile satılacak olan dev inek maketlerinden elde edilecek gelir, TEMA’ya bağışlanarak yine doğal kaynakların kurtarılmasına yönelik projelere harcanacak.

13.07.2007 - 09:27 | MediaCat

Ülker Şirketler Topluluğu, Ağustos’ta başlayacak olan Cow Parade’e (İnek Festivali) ‘çevreci inekleri’ ile katılacak. Festival sonrası açık artırma ile satılacak olan dev inek maketlerinden elde edilecek gelir, TEMA’ya bağışlanarak yine doğal kaynakların kurtarılmasına yönelik projelere harcanacak.

Sergilendiği her şehirde büyük ilgi gören ve milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan Cow Parade (İnek Festivali) etkinliği, 1 Ağustos’ta başlıyor. Ülker Şirketler Topluluğu da etkinlikte 10 adet dev ‘çevreci inek’ maketi ile yerini alacak. ‘Ot yoksa süt yok’ gibi sloganlarla çevre duyarlılığı yaratmayı amaçlayan çevreci inekler, üç ay boyunca İstanbul’un çeşitli semtlerinde sergilenecek.

Ülker’in çevre konusunda yaptığı çalışmaların ve Cow Parade etkinliğine ilişkin detayların paylaşıldığı toplantı, 12 Temmuz 2007’de İstanbul Hilton Oteli’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Ülker Şirketler Topluluğu İstişare Konseyi Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Yurdagül, sanatla toplumsal sorumluluğu aynı potada eriten Cow Parade etkinliğinin, Ülker’in kurumsal sosyal sorumluluk felsefesi ile birebir uyuştuğunu söyledi. Yurdagül, Cow Parade’e ‘çevreci inek’ konsepti ile katılma sebeplerini ise şöyle anlattı:

“Onursal Başkanımız Sabri Ülker’in de kurucuları arasında yer aldığı TEMA ile çevre ve doğal hayatı korumaya yönelik projeler yürüttük. Çok da başarılı sonuçlar aldık. Köylerimizin kalkınmasına, insanlarımızda çevre bilincinin oluşmasına ve doğal hayatın devamlılığına destek verdik, vermeye de devam ediyoruz. Çünkü çevre, artık siyasi otoritelerin sorunu olmaktan çıktı, bireysel sorunumuz haline geldi. Bu konuya daha fazla dikkat çekmek için festival konseptimizi ‘çevreci inekler’ olarak belirledik.”


Dev maketler satılacak, geliri TEMA’ya gidecek
Festival sırasında sergilenecek 10 adet çevreci ineğin, daha sonra açık artırma ile satılacağını kaydeden Yurdagül, açık artırmadan elde edilecek gelirin yine TEMA’ya aktarılacak çevre korumasına yönelik projelerde kullanılacağını söyledi.

Nişantaşı, Kanyon Alışveriş Merkezi, Akmerkez, Bebek ve Kemerburgaz’da sergilenecek olan inekler, Leo Burnett’in yaratıcı ekibi tarafından tasarlanmış. Sanatçı Mert Atasever liderliğinde üretilen maketlerin yapım aşamasında ise iki heylektraş, iki kostüm tasarımcısı ve bir floklama uzmanı olmak üzere beş kişilik bir ekip çalışarak inek maketlerini 12 günde tamamlamış.

Bu etkinlikle ilgili konuştuğumuz Ülker Kurumsal İlişkiler Direktörü Zuhal Şeker, projeyi MediaCat’e anlattı:

“Biz Ülker olarak Cow Parade’de inekleri süsleyip püslemek yerine, onlara bir mesaj yüklemeyi istedik. Amacımız Tema’yla birlikte 3 yıldır sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk projelerini anlatabilmek ve toplumda bu duyarlılığa dikkat çekebilmek. İneklerimizin hepsi bir mesaj taşıyacak. Bildiğiniz gibi Ağustos ayında su sıkıntısı dorukta yaşanacak. Dolayısıyla biz çevreye olan duyarlılığı arttırmak adına ineklere farklı görevler verdik. Mesela bir tane ‘Grev Sözcüsü’ ineğimiz var; bütün inekler adına çevre bilincini arttırmaya yönelik mesajlar taşıyacak. Her bir ineğin altında Tema ve Ülker’in yapığı çalışmayı anlatan bir mesaj olacak. Biz Ülker olarak 10 inek aldık. Bunları 3’ü Akmerkez, 3’ü Kanyon, 1’i Bebek Parkı, 1’İ Nişantaşı ve 2 tanesi de Kemerburgaz’da olmak üzere şehrin içinde değişik noktalara yerleştireceğiz.
Bir başka ineğimiz ‘Mahkum İnek’. İnsanlar onu bir şekilde o kadar otsuzluğa mahkum etmiş ki, hapishane de çizgili pijamasıyla yaşıyor. Çatlamış toprak dokusunu sergileyen bir başka ineğimiz ise erozyon ve susuzluk nedeniyle topraktaki çatlamayı gösteriyor. Bir tane ‘Çöl İneği’miz var. Tabiat o kadar susuz ve otsuz kalıyor ki sonunda inek bir deformasyona uğrayarak deve hörgüçleri çıkarıyor çöldeki develer gibi. Biz bu çarpıcı inek objeleriyle toplumu çevreye duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Cow Parade dünyanın pek çok şehrinde uygulanıyor. Fakat bizim yaptığımız gibi inekleri sosyal sorumluluk amaçlı kullanmak dünyada ilk kez gerçekleşiyor.”

Ülker Şirketler Topluluğu İstişare Konseyi Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Yurdagül ise MediaCat’e şunları söyledi:

“Cow Parede kapsamında dünyada ilk defa ineklere sosyal mesajlar yükleniyor Ülker sayesinde. Hoşluk, sanat, rengarenk, güzel çalışmalar da bir seçim, bu bizimki de bir seçim. Diğerlerini eleştirmek için söylemiyorum tabii ki. İşin bir sosyal sorumluluğu var. Biz bu projede, ‘insanlığın hızla kendi kendini yok etmeye doğru gittiği’ ve ‘bindiği dalı kestiği’ konusunda farkındalık yaratmak istedik. Sonunda bu inekler açık artırmayla satılacak. Çevreye bir katkımız olsun istiyoruz. Açık artırmadan elde edilecek gelir başta TEMA olmak üzere AÇEV’e ve Kimsesiz Sokak Çocukları Derneğine bağışlanacak.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.