Fonksiyonel ürün pazarı hızla büyüyor

KMG Araştırma, yaz dönemlerinde pay artıran fonksiyonel ve diyet ürünler pazarını inceledi. Rapora göre, fonksiyonel ürünlere 273 milyon YTL, diyet ürünlere ise 75 milyon YTL harcamışız.

13.07.2007 - 10:31 | MediaCat

KMG Araştırma, yaz dönemlerinde pay artıran fonksiyonel ve diyet ürünler pazarını inceledi. Rapora göre, fonksiyonel ürünlere 273 milyon YTL, diyet ürünlere ise 75 milyon YTL harcamışız.

Yükselen sağlıklı beslenme trendleri ile birlikte gıda tüketim alışkanlıkları da değişiyor. Temel beslenmeye ek olarak sağlık faydaları getiren gıda olarak tanımlanan fonksiyonel gıda ürünlerine olan talep de yeni ürünler ve yapılan kampanyalar sayesinde artırıyor.

Türkiye’de de son yıllarda hızlı bir gelişim içerisinde olan fonksiyonel ve diyet ürünler pazarı gıda ve içecek kategorisindeki payını artırmaya devam ediyor. Hane tüketimini ölçerek tüketici davranışlarını mercek altına alan KMG Araştırma, yaz dönemlerinde pay artıran fonksiyonel ve diyet ürünler pazarını inceledi. ‘Fonksiyonel ve Diyet Ürünler Raporu’na göre 2006 yılında hanelerin yüzde 36’sı hem fonksiyonel hem de diyet ürünler satın aldı. Geçen yıla kıyasla fonksiyonel ürün pazarı harcama olarak yüzde 23 oranında artarken, diyet ürünler yüzde 7.2 büyüme gösterdi.

ERKEKLERİN DE TALEBİ GİTTİKÇE ARTIYOR

Rapora göre, fonksiyonel ürün kategorisinde yoğurt, süt, meyve suyu ve margarinlerin payları artarken diyet ürünlerde en fazla payı beyaz et, peynir, süt ve margarin aldı.

KMG Araştırma Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman araştırmayla ilgili yaptığı değerlendirmede “Tüketici bilincinin artmasıyla birlikte hızla büyüyen fonksiyonel ve diyet ürünler pazarı, yeni ürünlerin de piyasaya girmesiyle yüksek değer yaratan bir pazar olarak karşımıza çıkıyor. Bu ilgiyle beraber pazarın büyümeye devam edeceği kuşkusuz. Yaz döneminin gelmesiyle beraber özellikle bayanların daha çok tüketimi artırması dikkat çekerken erkeklerin de bu ürünlere talebinin gittikçe arttığını gözlemliyoruz. Aynı zamanda sağlığına dikkat edenlerin katkısını da göz ardı etmememiz gerekiyor” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.